Neće ih se kazneno goniti /

Nizozemski časnici nisu krivi za Srebrenicu!

Image
Foto: RTL

Nizozemsko državno tužiteljstvo neće sudbeno goniti trojicu nizozemskih visokih vojnih časnika, objavilo je u četvrtak, gotovo tri godine pošto su obitelji žrtava pokolja u Srebrenici podnijele kaznenu prijavu u kojoj ih optužuju da su njihove najbliže predali snagama bosanskih Srba.

7.3.2013.
18:56
RTL
VOYO logo

"Oslanjajući se na analizu činjenica, državno tužiteljstvo je zaključilo da nema razloga da se Karremansa, Frankena i Oosterveena optuži" za smrt trojice Muslimana tijekom pokolja u Srebrenici, ističe tužiteljstvo u Arnhemu u priopćenju.

U tom predmetu su osumnjičena trojica časnika: Thom Karremans, tadašnji zapovjednik bojne Dutchbat III, njegov zamjenik Rob Franken i časnik odgovoran za osoblje Berend Oosterveen. "Po mišljenju državnog tužiteljstva, nema dokaza koji bi ga obvezivali da provede opširniju istragu (kriminalističku)", dodaje tužiteljstvo, opetujući odluku iz 1998. da sudbeno ne gone pripadnika nizozemskih plavih kaciga za događaje u Srebrenici, jednoj od najstrašnijih tragedija u ratu u Bosni (1992-1995).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srpnju 1995. snage bosanskih Srba pod zapovijedanjem Ratka Mladića ubile su Rizu Mustafića, električara u Dutchbatu te Ibru i Muhameda Nuhanovića, oca i brata prevoditelja Dutchabata Hasana Nuhanovića, pošto su ih, kako drže podnositelji prijave, protjerali iz baze u Srebrenici, kamo su se sklonili nizozemska bojna i 5.000 Muslimana, uglavnom žene.

Tužitelji Hasan Nuhanović i obitelj Rize Mustafica podnijeli su u srpnju 2010. kaznenu prijavu zbog genocida i ratnog zločina protiv trojice časnika koje optužuju da su članove njihovih obitelji predali u ruke bosanskih Srba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnik Thoma Karremansa, Gert-Jan Knoops, kako prenosi novinska agencija ANP, rekao je da je njegov branjenik "odahnuo i da je zadovoljan" odlukom suda. "Nije mu jasno da je toliko vremena trebalo za donošenje odluke", dodaje isti izvor. Odvjetnica tužitelja Liesbeth Zegveld rekla je pak za agenciju France Presse da će se žaliti sudu u Arnhemu u nadi da će on podignuti optužnice.

Ako to ne dade rezultata, obratit će se Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, rekla je. "Postoje veliki upitnici u ovoj proceduri", istaknula je Zegveld, dodavši da tužiteljstvo nije saslušalo nijednog svjedoka i osumnjičenika: tužiteljstvo je "donijelo odluku u predmetu koji je toliko zamršen da smatramo kako ga treba proučiti netko od sudaca".

Gotovo 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka ubijeno je u srebreničkoj enklavi, najgorem pokolju u Europi nakon Drugoga svjetskog rata. Vojnom zapovjedniku bosanskih Srba Ratku Mladiću upravo se sudi za genocid na Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY), ponajprije za Srebrenicu. Srebrenica je bila pod UN-ovom zaštitom kada su je u srpnju 1995. zauzele snage bosanskih Srba, ali nizozemske plave kacige zadužene za zaštitu enklave, slabo naoružane, nisu pružile nikakav otpor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo