Državna komisija otvoriće do kraja meseca sefove u Narodnoj banci Srbije u kojima je nekadašnje Predsedništvo SFRJ pohranilo stvari Josipa Broza Tita posle njegove smrti.
Ovo je potvrdio profesor Oliver Antić, predsednik tročlane komisije, u kojoj su još jedan Nikolićev savetnik, general Milorad Simić, kao i zamenik generalnog sekretara predsednika republike Nenad Jevremović.
- Otvaranju će prisustvovati samo naša tročlana državna komisija, i o tome smo obavestili sud. S obzirom na to da se ne zna šta je u sefovima, da li su u pitanju lične Brozove stvari ili vlasništvo države, zadatak komisije je da utvrdi sadržaj pohranjenih vreća - kaže Antić za Novosti.
On dodaje da otvaranju neće prisustvovati ni predstavnik Prvog osnovnog suda u Beogradu, pred kojim se vodi ostavinski postupak, ni advokati Brozovih naslednika, a nisu u obavezi da prisustvuju ni predstavnici NBS.
Oni mogu samo da otvore sefove i puste članove komisije da zapisnički utvrde šta se u njima nalazi. Da bi se izbegla medijska pompa, ni tačan datum neće biti saopšten.
- Sud je zadužen da utvrdi šta pripada ostavinskoj masi, koja će se deliti među naslednicima. Dakle, samo da utvrdi privatnu svojinu Josipa Broza. Zato sudija neće prisustvovati otvaranju sefova. Ukoliko utvrdimo da je u njima bilo šta od ličnih stvari bivšeg jugoslovenskog predsednika, o tome ćemo obavestiti sud i predati te stvari u sudski depozit, ako sud garantuje da su u njemu bezbedne - nastavlja Antić.
Ukoliko se, pak, ispostavi da sud nema odgovarajući depozit da pohrani stvari velike vrednosti, pod uslovom da takve budu nađene, onda će one biti popisane, sudu dostavljen spisak, a stvari pohranjene u posebnom sefu u NBS. Za utvrđivanje prirode nađenih stvari državna komisija će koristiti usluge veštaka.
Josip Broz Tito umro je 4. maja 1980. godine, a neposredno posle njegove smrti, tadašnja komisija, koju je formiralo Predsedništvo SFRJ, popisala je stvari koje je zatekla u njegovoj rezidenciji, u Užičkoj 15.
Veruje se da su upravo te stvari decenijama čamile u sefovima NBS. Uvidom u spisak stvari u sefovima, posle 33 godine, znaće se i zašto su oni tako dugo bili zapečaćeni - da li je u pitanju, s razlogom dobro skrivana, državna tajna, ili je vlast prosto na ove vreće zaboravila.