NEUGODNJAK ZA VUČIĆA: /

U intervjuu dao naslutiti moguće priznanje Kosova, pa brže bolje požalio

Image
Foto: AFP, Srdjan Ilic/PIXSELL

Napeti odnosi Beograda i Prištine meta su čestih kritika međunarodne zajednice, te su pod snažnim pritiskom da postignu sporazum kako bi se konačno normalizirali odnosi između dvije zemlje

5.3.2019.
13:47
AFP, Srdjan Ilic/PIXSELL
VOYO logo

U intervjuu koji je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić dao talijanskoj agenciji ANSA dao je naslutiti kako bi mogao prihvatiti priznanje Kosova pod uvjetom da u okviru šireg sporazuma dobije nešto zauzvrat, međutim nekoliko sati kasnije ANSA je objavila izmjenu teksta članka u kojem se to ne navodi te su napisali kako su izbacili jedan njen dio, piše Euroaktiv.

Image
SRBIJA ODBACUJE TRUMPOV PRIJEDLOG DA PRIZNA KOSOVO: /

'Prijedlog američkog šefa države je licemjeran i perfidan'

Image
SRBIJA ODBACUJE TRUMPOV PRIJEDLOG DA PRIZNA KOSOVO: /

'Prijedlog američkog šefa države je licemjeran i perfidan'

Objavljen ispravak

"Moramo najprije postići kompromis, ne možemo priznati Kosovo, a da ništa ne dobijemo zauzvrat. Siguran sam da uz pomoć naših europskih prijatelja i uz potporu Rusije, SAD-a, Kine i drugih zemalja, možemo doći do rješenja", kazao je Vučić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tu vijest prenijeli su mediji kao što su i b92 i klix.ba koji se pozivao na srpsku agenciju Beta, međutim Beta je tijekom večeri objavila sljedeći ispravak: "Na zahtjev talijanske agencije ANSA, koja je izmijenila svoju prvobitnu verziju vijesti izbacivanjem jednog njenog dijela, ponovo emitiramo dio intervjua u kojem predsjednik Srbije Aleksandar Vučić govori o Kosovu".

Izmijenjena verzija

U izmijenjenoj verziji intervjua došlo je do promjene uvodne rečenice i izjave srbijanskog predsjednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da kompromis s Prištinom ne bi predstavljao poraz nego pobjedu za budućnost Srbije i da je njegova dužnost da objasni Srbima značaj takvog sporazuma", navodi se u izmijenjenoj verziji intervja.

A citat koji je vidno drugačiji od originalne verzije glasi: "Za razliku od kosovskih lidera koji svakog dana obmanjuju svoje građane nerealnim obećanjima da će Priština dobiti sve, a Beograd ništa, moja dužnost je da Srbima objasnim značaj kompromisa (s Prištinom) koji ne predstavlja poraz nego pobjedu. Pobjedu za budućnost Srbije".

Originalni tekst

Međutim, agencija AFP nije mijenjala tekst koji su objavili.

“Predsjednik Aleksandar Vučić u ponedjeljak je nagovijestio da bi Srbija mogla biti sklona priznati Kosovo kao suverenu državu, ali bi tražila nešto zauzvrat od svoje bivše pokrajine kao dio šireg kompromisnog sporazuma", stoji u originalnoj uvodnoj rečenici teksta, dok je Vučićev citat vidno drugačiji od onoga koji je izmijenjen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moramo pronaći kompromis, ne možemo priznati Kosovo bez da išta dobijemo s druge strane", prenosi AFP originalnu izjavu srpskog predsjednika pozivajući se na originalni tekst talijanske agencije za koju je Vučić dao intervjuu.

Zanimljivo je da je u završnoj verziji ostala i rečenica: "Iako sve djeluje teško i na trenutke čak i nemoguće, mi smo osuđeni na pronalaženje kompromisa. Siguran sam da ćemo uz pomoć naših europskih prijatelja i uz podršku Rusije, Amerike, Kine i drugih zemalja doći do rješenja", rekao je predsjednik Srbije, te dodao da "ako ne bude postignut kompromisni sporazum o Kosovu, to će biti katastrofa".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve je počelo s kampanjom za Interpol

Napeti odnosi Beograda i Prištine meta su čestih kritika međunarodne zajednice, te su pod snažnim pritiskom da postignu sporazum kako bi se konačno normalizirali odnosi između dvije zemlje. Upravo o toj normalizaciji odnosa ovisi i njihovo buduće članstvo u Europskoj uniji, što je strateški cilj obje zemlje.

Usprkos međunarodnom pritisku, odnosi između Kosova i Srbije su u slijepoj ulici.

Naime, nakon snažne i agresivne kampanje Srbije Kosovo nije dobilo dovoljan broj glasova na zasjedanju Glavne skupštine Interpola zbog čega nisu ušli u svjetsku policijsku organizaciju. Vučić je to proglasio diplomatskom pobjedom Beograda i uspjehom u borbi sa stajalištima moćnih zemalja svijeta koje su bile na strani Prištine. To je za kosovsku vladu bio jedan "dokaz da se Beograd protivi Kosovu i normalizaciji odnosa" s Prištinom, zbog čega je službena Priština uvela carinu od 100 posto na robu uvezenu iz Srbije i BiH koja je kao i Srbija glasovala protiv ulaska Kosovo u Interpol.

Vučić je i u ovom intervjuu naglasio stav službenog Beograda koji se nije promijenio od uvođenja carina, a to je da neće nastaviti dijalog dok se ne ukinu carine na robu. Isto tako, u intervjuu je negirao medijske natpise prema kojima je imao tajne susrete s kosovskim predsjednikom Hashimom Thacijem, a "čistim lažima" je nazvao navodni nacrt konačnog sporazuma koji se pojavio na društvenim mrežama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo