sjednica vlade /

'Nema zezanja! Svaki trošak može biti predmet korekcija'

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Premijer Zoran Milanović na samom početku zasjedanja je istaknuo kako su se na ovaj potez odlučili jer su 'uštede potrebnije nego ikada prije'.

24.10.2013.
9:00
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Na današnjoj sjednici Vlade Republike Hrvatske raspravljalo se o prijedlogu da se privremeno ukine poticaj na stambenu štednju za uplate stambene štednje nastale u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2014. godine. Premijer Zoran Milanović na samom početku zasjedanja je istaknuo kako su se na ovaj potez odlučili jer su 'uštede potrebnije nego ikada prije'.

"Napominjem da ovo nije ukidanje poticaja na stambenu štednju, već korekcija za jednu godinu. Promatrat ćemo što se događa. Potrebne su nam uštede u proračunu. Ušli smo u proceduru prekomjernog deficita i nema zezanja. Svaki trošak koji nije vitalan može biti predmet korekcije. Naglašavam, ovo nije ukidanje stambene štednje", pojasnio je predsjednik Vlade.

"Od 1998. do danas smo uplatili preko milijarde kuna za poticaje za stambene kredite", istaknuo je ministar financija Slavko Linić i dodao kako su efekti od toga premali iznos kredita koji je 5.5 milijardi kuna.

"Udio štedionica na ukupnu masu kredita je samo 5,5 posto. Imamo veliki broj neprodanih stanova. Čak 87 posto štediša ima jednu nekretninu, a 17 posto štediša ima dvije nekretnine pa je to razlog da se ne ide u nabavku, nego štede za djecu", nastavio je je Linić.

'Nema više novih naknada'

Slavko Linić predstavio je i nacrt konačnog prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Već više od godinu dana vodimo razgovore s HNB-om, bankarima i udrugama. Želimo zaoštriti odnos Vlade prema kreditnim institucijama i više kontrolirati rashode koje građani imaju po osnovama kredita. Uočili smo da banke stalno izmišljaju nove naknade. Nema više novih naknada. Ministarstvo sada propisuje koje su naknade moguće za stambene kredite", rekao je ministar financija.

'Ovdje se radi o zaštiti potrošača'

Linić i Milanović su naglasili kako se ovdje radi o zaštiti potrošača.

"Obvezali smo banke da moraju građane u pisanom obliku upozoriti što je to tečaj, što mogu očekivati i što su promjenjive kamatne stope. Definirali smo maržu banke koja se ne smije mijenjati nakon što ugovore kredite. Nije u redu da građanin snosi i tečajnu razliku i da banka još dodatno zaradi na marži", zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovdje se radi o zaštiti potrošača. Većina ove materije građanima je nejasna. Pokušavamo ograničiti prostor arbitrarnosti banaka. Kredit za prosječnu obitelj ne smije biti hazard. Svatko treba znati može li si priuštiti jednosoban ili trosoban stan ili automobil od 100 ili 300 konja", dodao je Milanović i upozorio građane da 'paze što potpisuju'.

Premijer je nadodao kako će po ovom pitanju vjerojatno biti tužbi.

Radna skupina za koordinaciju i praćenje provedbe reformskih mjera

Vlada je osnovala i radnu skupinu za koordinaciju i praćenje provedbe reformskih mjera fiskalne konsolidacije za razdoblje od 2014. do 2016. godine.

"Radna skupina radi već duže vrijeme na paketu zakona koji ce ici uz proračun, a koji je usmjeren na fiskalnu konsolidaciju. Vezano je uz 7 velikih reformskih poteza", pojasnila je ministrica socijale politike i mladih Milanka Opačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo