NBA: /

Nezaustavljiva Philadelphia do osme pobjede

Generacija Sixersa iz sezone 1979./1980. startala je, također, s osam pobjeda. Te godine igrali su NBA finale. Može li ju današnja generacija Philadelpije dostići?

16.11.2000.
15:28

Cleveland Cavaliersi, najveće iznenađenje sezone, nisu mogli ništa protiv razigranih domaćina. Pobjednički hod 76-ersa nastavio se pobjedom nad vodećom momčadi Centralne divizije. U čemu je tajna nepobjedivosti? U Allenu Iversonu, koji ove sezone igra za momčad, a ne za osobnu statistiku. Najbolji pokazatelj ove činjenice ovosezonske su utakmice u kojima najefikasniji strijelac nije bio Iverson, već neki drugi igrač iz redova Sixersa. Protiv New Yorka bio je to Toni Kukoč, u dvije utakmice Eric Snow, a na ovoj posljednjoj, protiv Cavsa, George Lynch, koji je ubacio 23 poena.

"Imao sam puno prilika za poentiranje. Znao sam da moja šuterska kriza mora proći. Uvijek želim zabiti koš, ali moja zadaća prvenstveno je obrana. Ako se sjetite kako smo igrali prošle godine, svi osim Allena, ove sezone uvijek se netko drugi pobrine za poene," rekao je Lynch, koji ove sezone prosječno ubacuje 7.3 poena po utakmici.

"Konjanici" iz Clevelanda nisu bili ozbiljnija prijetnja zahuktalim Sixersima. Osim vodstva u prvoj četvtini sve ostalo bilo je na strani trenutačno najbolje momčadi NBA lige. Krajem treće četvrtine domaćini su imali trinaest razlike, a u posljednjoj četvrtini Philadelphia je održavala petnaestak poena prednost. Cavsi su, do kraja utakmice, uspjeli smanjiti zaostatak na konačnih 107:98.Allen Iverson bio je drugi strijelac 76-ersa postigavši 22 poena. Theo Ratliff dodao je 15, uz 5 skokova, a Eric Snow 13 poena, uz 7 asistencija. Kukoč je opet dobio skromnu minutažu. Za 14 minuta ubacio je 7 poena, uz jedan skok i asistenciju. Kod Clevelanda Clarence Weatherspoon postigao je 24 poena, dok je drugi strijelac, s učinkom karijere, bio Robert Taylor sa 17 ubačenih koševa. Posebno zanimljiv podatak je da su Cavaliersi nadskakali Sixerse 38:31, a imali su i bolji postotak šuta, 53 % nasuprot Philadelphijinih 51 %.

Isiah "Zeke" Thomas došao je u grad, u kojem je napravio Hall of Fame karijeru, no ovaj put na pogrešnoj strani. Trener Indiane naglasio je kako gostovanje u Detroitu predstavlja još jednu u nizu utakmica u regularnoj sezoni. Igrači, ipak, nisu tako mislili, te su "počastili" svog trenera pobjedom nad Pistonsima 92:88.

"Dolazak Isiaha u Detroit sličan je onome kada smo s trenerom Birdom dolazili u Boston. Oni bi se pretvarali kako je to samo jedna od utakmica, ali u očima im se vidjelo da to nije tako. Isiaha vežu brojne uspomene za ovaj grad, i zbog toga smo htjeli pobjedu," izjavio je najbolji strijelac Pacersa Reggie Miller.

Thomas, koji je proveo cijelu igračku karijeru u gradu automobila, doživio je ovacije u dvorani Palace of Auburn Hills na predstavljanju momčadi.

"Ni za što na svijetu ne bih mijenjao osjećaj koji sam imao kada sam ponovno izašao na ovaj teren. Divno je znati da navijači cijene ono što smo ostvarili," s neskrivenim oduševljenjem rekao je popularni "Zeke".

Sama utakmica nije bila posebno zanimljiva. Indiana je vrlo rano stekla prednost, koju je održavala do sredine posljednje četvrtine. Šest minuta prije kraja "Klipovi" su smanjili zaostatak na 81:79, no Travis Best je serijom koševa podigao razliku na sedam poena. Domaćini nisu više bili u mogućnosti ugroziti pobjedu Indiane. Goste je predvodio Reggie Miller s 30 poena. Trevis Best dodao je 22, a Austin Croshere 15 poena. Tabak je proveo na terenu samo 11 minuta, te nije uspio ubacio niti jedan poen, a i druge statističke rubrike ostale su prazne. U redovima Detroita Jerry Stackhouse ubacio je 29, dok je Cedric Ceballos zabio 19 poena. Pobjednički niz Indiane trenutačno je na brojci pet.

I na ostalim terenima bilo je zanimljivo. U Phoenixu domaćin je svladao Dallas Mavericks rezultatom 99:78, a time su došli do omjera od sedam pobjeda i jednog poraza, što je drugi najbolji start Sunsa u povijesti kluba. U sezoni 1980./1981. startali su s jedanaest pobjeda i samo jednim porazom. Najučikovitiji igrač susreta bio je Shawn Marion s 19 poena i čak 19 skokova.