BRUXELLES - Hrvatska također razmišlja o pridruživanju bankovnoj uniji, ali prvo treba ući u Europsku uniju, a nakon toga je prvi cilj ulazak u schengenski prostor, izjavio je u petak u Bruxellesu premijer ZoranMilanović nakon završetka dvodnevnog summita EU-a, na kojoj je glavna tema bila uspostava bankovne unije.
"U bankovnu uniju će ući ogromna većina država. Pričekajmo prvo da uđemo u EU, ali razmišljamo o svim tim opcijama. Prvi nam je cilj ulazak u Schengen, da što prije uđemo kako bismo se mogli svi slobodno kretati. Za euro ćemo vidjeti, to jest nekakva hrvatska perspektiva, euro je novac EU-a i mi idemo u tom pravcu, a koliko brzo to moramo dobro iskalkulirati, što i radimo. Ista stvar je i bankovna unija, nju najviše traže tržište i investitori, to je neka vrsta sigurnosti. Biti u bankovnoj uniji načelno je dobra stvar, to je jamstvo investitorima da su na sigurnom terenu. Naravno, svi ti procesi svima nama oduzimaju dio suvereniteta, i Nijemcima i Hrvatima", rekao je Milanović.
Milanović je rekao da će Hrvatska voditi ekonomsku i fiskalnu politiku na način da se ne dopadne svakome, jer "kad se dopadneš svakome na kraju će te svi prezreti".
"Vodit ćemo politiku tako da se nikome pretjerano ne dopadnemo, jer radimo stvari koje su nužne", rekao je premijer objašnjavajući da treba izbjegavati ekstreme koji se kreću od toga da se treba odreći svega do toga da se ne treba odreći ničega.
"Kada bismo slušali bonitetne agencije, koje su engleske i američke, a ne iz eurozone, a koje imaju utjecaja i na najveće države, onda bismo bez pretjerivanja otpustili jedno 30 tisuća ljudi, smanjili mirovine i plaće, ne božićnice i regrese, nego plaće, onda bi za to rekli bravo. A ako to ne bi rezultiralo rastom, a vjerojatno ne bi, onda bi nam srušili rejting deset puta. Dakle, ako razmišljate tako ne radite, nego pokušavati naći neko razumno rješenje, pokušavate uvjeriti sindikate da su određena odricanja nužna i stoga se nadamo da će to konačno početi generirati nekakav rast i novu vrijednost. Kada bi se slušali ekstremi uvijek bi bilo loše", rekao je Milanović.
Milanović je istaknuo da je situacija u Europskoj uniji i eurozoni sada puno stabilnija nego prije godinu dana, da sada ide u pravcu bankovne i fiskalne unije, što je na početku bilo zanemarano. "Mislim da je ovo definitivna pobjeda eura i koliko god je situacija teška, a bit će još neko vrijeme komplicirana, stvari su danas puno stabilnije nego prije godinu dana", rekao je.