Više od tri tone voća i povrća te mesa, duhana i alkoholnih pića bez ikakve oznake porijekla. Sve je to zaplijenila carinska uprava u Rijeci, nakon što je od 3 do 7 sati prošle noći nadgledala tko i kako dovozi robu na riječku tržnicu. Priveli su 61 osobu, a u jednom od 54 pretresena vozila su našli i janjetinu.
I dok u carini još procjenjuju vrijednost ulova, na riječkoj tržnici nemaju dileme.
"Pa to je trebalo biti još davno, nema uopće razgovora o tome, treba svima stati na kraj. Pa i meni isto, ako neispravno radim - gotovo!", jasna je poruka s tržnice.
Ovakvu reakciju građana na snažniji nadzor u Ministrastvu financija mogli su samo poželjeti.
Jer iako se u proračun u prvih 6 mjeseci slilo 52,3 milijarde kuna, što je 46,1 posto planiranih prihoda i 1,4 posto lošije od istog prošlogodišnjeg razdoblja, manjak - raste. Trenutačno iznosi 11,4 milijardi kuna, što je oko 3,4 posto BDP-a. A da do kraja godine bude manji od 3 posto, ostvarit će se samo još strožom naplatom poreza i borbom protiv sive ekonomije.
Predsjednik, koji na skupove stiže helikopterom, podupire vladu i njene mjere.
"Ne znam hoće li ovo biti godina preokreta, ali sasvim sigurno znam da treba podržati sve napore Vlade RH da se uvede red u poslovanje i da se stvore uvjeti koji će motivirati gospodarstvenike", kaže Josipović.
A ti uvjeti, smatra premijer, nisu uključivali prevelike rezove.
"Išli smo u racionalne srednje promjene, u male rezove, javnost je reagirala s otporom, ljudski, ali ne sa bijesom. Iz toga izvlačim poruku da ljudi žele promjene", uvjeren je Milanović.
Pitanje je samo - koliko radikalne.