ZLOSTAVLJAČI NE BIRAJU / Najveća prijetnja djeci: Nasilje postalo globalni problem!

U mjesecu smo borbe protiv nasilja na internetu, što je postao globalni problem. Posljedice su strašne, i u stanju su doslovno uništiti nečiji život. Zlostavljači ne biraju: jednako ugrožavaju obične ljude, kao i zvijezde, no ipak, najveća su prijetnja djeci.

14.1.2014.
17:45
VOYO logo

Uvredljive poruke su, nažalost, postale uobičajene na društvenim mrežama. Nasilje na internetu, ili cyber bullying uobičajena je pojava. Nakon takvog teškog emocionalnog zlostavljanja ostaju teške posljedice, a rane dugo zarastaju.

Internet nasilje ne bira žrtvu. Uvijek mislimo da se takve stvari događaju nekom drugom i negdje daleko, ali stvarnost je drukčija. Događaju se ovdje i sada.

"Svi ljudi koji su u javnom poslu, netko se zaigra, pa mu očito bude zabavno predstavljat se kao netko drugi, međutim ja sam imala nekoliko lažnih profila, osim te jedne Tatjane Jurić koja je živjela životom za koji ja nisam bila upućena", kazala je voditeljica Tatjana Jurić.

Osoba koja je otvorila  otvorila njezin lažni profil na Facebooku itekako si je dala truda - a  priznala je, cijelo iskustvo je bilo propilično zastrašujuće.

"Preplašila sam se jer je ta Tatjana Jurić imala moje privatne fotografije i išla sam čak i guglat da vidim odakle joj te privatne fotke, čak su tu i bile moje nećakinje, a svi želimo, ako ne možemo zaštititi sebe zbog svog javnog posla kojeg smo odabrali, zaštititi djecu", tvrdi Tatjana.

Upravo su najmlađi najčešće žrtve internet nasilja. Statistika je poražavajuća. Svako peto dijete je nekoliko puta primalo uvredljive poruke na Facebooku. Među klincima koji su nasilju bili višekratno izloženi, čak 53 posto je barem jednom doživjelo da su se nasilne poruke nastavile iako su pošiljaoci zamoljeni da prestanu!

"Ono što karakterizira cyber bulling, nasilje putem interneta je anonimnost, počinitelj vrlo često ostaje anoniman, a to onda povećava njegovu okrutnost, isto tako cyber bulling povećava osjećaj nemoći kod žrtve, jer u tradicionalnom bullyingu dijete može otići iz situacije, ode s ogrališta, iz hodnik u kojem se to događa, a kod cyber bullinga ne može otići iz situacije", objašnajva Goradana Buljan Flander iz Poliklinike za zaštitu djece.

Ismijavanje, vrijeđanje,čak i seksualne poruke, maltretiranje putem interenta može se odvijati 24 sata u tjednu, događa se u sigurnosti vašeg doma. Stručnjaci ističu, roditelji moraju sudjelovati u dječjim aktivnostima i stvoriti odnos povjerenja.

Osim djece koja se trebaju informirati o opasnostima virtualnog svijeta, i roditelji bi trebali znati što, uz sve ostalo, mogu napraviti kako bi spriječili cyberbulling.

Uz dječji mod na mobilnim telefonima, roditelji moraju imati kontrolu i nad računalima svoje djece. A budući da se ovaj mjesec obilježava mjesec borbe protiv nasilja na interentu, dobro pazite tko vreba s druge strane ekrana!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo