Američki ministar za energetiku Bill Richardson najavio je da će tijekom listopada na tržište biti pušteno 30 milijuna barela sirove nafte iz nacionalnih strateških pričuva, s obrazloženjem da se tim potezom želi američkim potrošačima osigurati dovoljno goriva za grijanje. Predsjednik SAD-a Bill Clinton razmotrit će situaciju ponovno nakon 30 dana i odlučiti hoće li biti potrebna još jedna intervencija prije održavanja predsjedničkih izbora u studenom.
Sniženje cijena nafte uslijedilo je prije sastanka predsjednika Europske komisije Romana Prodija s čelnim ljudima europskih najvećih naftnih tvrtki i ponovljenog poziva visokog saudijskog dužnosnika vladama da snize poreze na gorivo.
Prije tjedan dana cijene su dosegle najvišu razinu unazad deset godina, što je navelo Clintonovu administraciju da posegne za naftnom pričuvom po prvi put od zaljevskog rata 1991. godine. Europska unija sada se nalazi pod pritiskom da učini isto, kako bi održala pad cijena. Glasnogovornik EU-a izjavio je u ponedjeljak da Europska komisija za sada ne razmatra takav potez, no potvrdio je da zemlje-članice EU-a o tome razgovaraju. Prema pisanju španjolskog dnevnog lista "El Pais", španjolska će vlada izvršiti pritisak na Francusku, trenutno predsjedavajuću zemlju EU-a, kako bi se posegnulo u Unijine naftne zalihe.