Vlak koji je u srijedu iskočio iz tračnica u Santiagu de Composteli, na sjeveroistoku Španjolske, uzrokujući smrt najmanje 80 putnika, "nije imao nikakvih operativnih problema" i tog je jutra prošao tehnički pregled, rekao je u četvrtak predsjednik javne željezničke kompanije Renfe.
Očevici opisuju mjesto nesreće, koja se dogodila uoči velike kršćanske svetkovine u tom drevnom galicijskom gradu, kao scenu iz pakla s tijelima razasutima po tračnicama.
"Čuli smo zaglušujuću buku i potrčali niz tračnice. Izvukao sam nekoliko tijela i ozlijeđenih iz vlaka. Bolje da vam ne pričam kako je izgledalo", rekao je Ricardo Martinez.
"Znamo da vlak nije imao nikakvih operativnih problema, tog je jutra prošao tehnički pregled", rekao je Julio Gomez-Pomar Rodriguez za španjolski radio Cadena Cope.
Španjolski premijer MarianoRajoy posjetio je u četvrtak ujutro mjesto nesreće, a regija Galicija proglasila je sedmodnevnu žalost. Španjolski kralj JuanCarlos i prijestolonasljednik Felipe prekinuli su zbog nesreće službene aktivnosti, objavila je kraljevska kuća.
Nadzorna kamera uspjela je uhvatiti stravičan trenutak u kojem je došlo do nesreće. Na snimci se vidi kako vlak ulazi u zavoj velikom brzinom te potom iskače iz tračnica i zabija se u zid. Kad se potpuno približio kameri, snimka je prekinuta.
Nesreća se dogodila u srijedu navečer u 20:42 kada je nekoliko vagona iskočilo iz tračnica samo 4 km od kolodvora u Santiagu. Uzrokovala ju je najvjerojatnije prevelika brzina.
Španjolski tisak upozorava da je vlak išao prevelikom brzinom na dionici pruge na kojoj je brzina ograničena na 80 km/h. El Mundo navodi da je u trenutku nesreće vlak jurio 220 km/h i tom brzinom ušao u vrlo oštar zavoj.
"Prevladava hipoteza o prevelikoj brzini vlaka", piše list dodajući da je vlak navodno kasnio 5 min. El Pais pak piše da je vlak u sporni zavoj ušao sa 180 km/h, dok BBC donosi brojku od 190 km/h.
Sedamdeset tri osobe poginule su na mjestu nesreće, a četiri su umrle u bolnici, objavio je sud uz napomenu da podaci još nisu konačni. Broj mrtvih do sada se popeo na osamdeset. Ozlijeđeno je gotovo 140 ljudi.
Prema svjedocima, u trenutku nesreće čula se glasna eksplozija. "Zvučalo je kao grmljavina. Kao da je potres", rekao je novinarima svjedok koji je u trenutku nesreće bio u svojoj kući u blizini pruge.
Jedan od strojovođa vlaka, čija bi verzija događaja mogla biti ključna za rasvjetljavanje onoga što se dogodilo i je li vlak doista išao prevelikom brzinom, lakše je ranjen, piše El mundo.
Nad strojovođom je otvorena službena istraga, rekao je glasnogovornik vrhovnog suda Galicije bez navođenja imena osumnjičenog. Lokomotivom su upravljala dvojica strojovođa i jedan je prebačen u bolnicu, izvijestila je vlada Galicije.
List El Pais navodi kako se jedan od strojovođa iz zgnječene kabine radio vezom javio željezničkoj postaji rekavši da je vlak ušao u krivinu brzinom od 190 kilometara sat, dvostruko brže od dopuštenog.
"Mi smo samo ljudi! Mi smo samo ljudi", izvikivao je on, navodi list pozivajući se na izvore bliske istrazi. "Nadam se da nema mrtvih, jer ću ih imati na savjesti", dodao je strojovođa.
Dio pruge na kojemu se dogodila nesreća pušten je u promet u prosincu 2011., a povezuje gradove Orense, Santiago de Compostelu i La Corunu. Vlak je vozio na liniji od Madrida do El Ferrola, a u njemu je bilo 218 putnika i četiri zaposlenika željezničke kompanije Renfe.
Papa Franjo iz Rio de Janeira je uputio poziv na molitvu za žrtve i njihove obitelji.
Nesreća se dogodila uoči svetkovine zaštitnika Galicije sv. Jakova, a lokalne su vlasti otkazale sve proslave.