dobar korak za rješenje farse? / Na Vladinu arbitražnu tužbu iz MOL-a poručuju: Ne bojimo se!

Pregovori prije dva dana s MOL-om oko INE nikad bolji - a danas arbitražna tužba koju je Hrvatska podnijela protiv mađarske kompanije. Vladajući objašnjavaju da to ne znači i prekid pregovora, te da Vlada ovim potezom želi zaštiti interese države i poreznih obveznika. Potez podržava i oporba i stručnjaci, a iza svega stoji nepravomoćna presuda bivšem premijeru Snaderu zbog mita za predaju upravljačkih prava.

18.1.2014.
15:53
VOYO logo

Iza nasmijanih lica nakon treće runde pregovora o INI očito nije bilo željenog pomaka u odnosima Vlade i MOL-a. Hrvatska je tužila mađarsku kompaniju Arbitražnom sudu u Ženevi.

"Vrlo je bitno istaknuti da podizanje tužbe ne znači i prestanak pregovora. Naš glavni cilj je pronalaženje zajedničkih temelja u suradnji sa strateškim partnerom za budućnost INE. Vlada RH ovim činom, dakle tužbom štiti interese RH, tako i njezinih građana", izjavio je AlenLeverić, zamjenik ministra gospodarstva.

Iako o sadržaju tužbe šute, Vlada navodno traži da se izmjene dioničarskog ugovora iz 2009. o upravljačkim pravima u Ini, i ugovor o plinskom poslovanju – proglase ništetnim. Zahtjev očigledno proizlazi iz nepravomoćne presude bivšem premijeru Sanaderu za nezakonitu predaju upravljanja kompanijom MOL-u. A rok za tužbu gotovo je istekao.

"Ako bi se produžio rok, znači da nismo podigli tužbu, 30. ovog mjeseca počinje zastara", dodaje Leverić.

Država navodno traži i odštetu za posljedice proizašle iz tih ugovora, a u MOL-u kao da odgovaraju – ne bojimo se arbitraže.

Image



Stručnjaci kažu da je Vladin potez logičan slijed hrvatsko-mađarske sapunice u kojoj pregovori ne daju rezultate. Podsjećaju da se otkad MOL upravlja INOM, u toj kompaniji smanjila proizvodnja nafte I plina, pale su investicije, kao I prerada u rafinerijama.

"Ključno je da taj model ne samo što je protuzakonit, i što postoji sumnja da su ta prava stečena na koruptivan način, a što je opet razlog za ništavost, nego jednostavno tzaj model ne funkcionira", smatra JasminkoUmičević, naftni konzultant.

MOL-ovi predstavnici prije dva dana u pregovorima su pristali povećati proizvodnju u Hrvatskoj, no pitanje upravljanja, na čemu inzistira Hrvatska, zasad nije usuglašeno. Novi korak Banskih dvora zato podržava predsjednik.

"Ja to gledam u kontekstu borbe hrvatske vlade da osigura legitimna vlasnička prava i funkcioniranje INE kao jedne ključne hrvatske tvrtke", stav je predsjednika Hrvatske IveJosipovića.

U oporbenom HDZ-u ističu važnost INE za Hrvatsku bez obzira na konačnu vlasničku strukturu.

"Podržavamo napore Vlade da u skladu s međunarodnim pravom i europskim pravom zaštiti hr nacionalne interese. Hrvatska i HDZ zauzimaju se za dobre i poltiičke i ekonomske odnose između Hrvatske i Mađarske", poručio je ĐuroNjavro, gospodarski strateg HDZ-a.

A ti odnosi nastavljaju se za pregovaračkim stolom – uz novu polugu osiguranja s hrvatske strane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC17
Gledaj uživo 1.lipnja
VOYO logo