dobar korak za rješenje farse? /

Na Vladinu arbitražnu tužbu iz MOL-a poručuju: Ne bojimo se!

Pregovori prije dva dana s MOL-om oko INE nikad bolji - a danas arbitražna tužba koju je Hrvatska podnijela protiv mađarske kompanije. Vladajući objašnjavaju da to ne znači i prekid pregovora, te da Vlada ovim potezom želi zaštiti interese države i poreznih obveznika. Potez podržava i oporba i stručnjaci, a iza svega stoji nepravomoćna presuda bivšem premijeru Snaderu zbog mita za predaju upravljačkih prava.

18.1.2014.
15:53
VOYO logo

Iza nasmijanih lica nakon treće runde pregovora o INI očito nije bilo željenog pomaka u odnosima Vlade i MOL-a. Hrvatska je tužila mađarsku kompaniju Arbitražnom sudu u Ženevi.

"Vrlo je bitno istaknuti da podizanje tužbe ne znači i prestanak pregovora. Naš glavni cilj je pronalaženje zajedničkih temelja u suradnji sa strateškim partnerom za budućnost INE. Vlada RH ovim činom, dakle tužbom štiti interese RH, tako i njezinih građana", izjavio je AlenLeverić, zamjenik ministra gospodarstva.

Iako o sadržaju tužbe šute, Vlada navodno traži da se izmjene dioničarskog ugovora iz 2009. o upravljačkim pravima u Ini, i ugovor o plinskom poslovanju – proglase ništetnim. Zahtjev očigledno proizlazi iz nepravomoćne presude bivšem premijeru Sanaderu za nezakonitu predaju upravljanja kompanijom MOL-u. A rok za tužbu gotovo je istekao.

"Ako bi se produžio rok, znači da nismo podigli tužbu, 30. ovog mjeseca počinje zastara", dodaje Leverić.

Država navodno traži i odštetu za posljedice proizašle iz tih ugovora, a u MOL-u kao da odgovaraju – ne bojimo se arbitraže.

Image



Stručnjaci kažu da je Vladin potez logičan slijed hrvatsko-mađarske sapunice u kojoj pregovori ne daju rezultate. Podsjećaju da se otkad MOL upravlja INOM, u toj kompaniji smanjila proizvodnja nafte I plina, pale su investicije, kao I prerada u rafinerijama.

"Ključno je da taj model ne samo što je protuzakonit, i što postoji sumnja da su ta prava stečena na koruptivan način, a što je opet razlog za ništavost, nego jednostavno tzaj model ne funkcionira", smatra JasminkoUmičević, naftni konzultant.

MOL-ovi predstavnici prije dva dana u pregovorima su pristali povećati proizvodnju u Hrvatskoj, no pitanje upravljanja, na čemu inzistira Hrvatska, zasad nije usuglašeno. Novi korak Banskih dvora zato podržava predsjednik.

"Ja to gledam u kontekstu borbe hrvatske vlade da osigura legitimna vlasnička prava i funkcioniranje INE kao jedne ključne hrvatske tvrtke", stav je predsjednika Hrvatske IveJosipovića.

U oporbenom HDZ-u ističu važnost INE za Hrvatsku bez obzira na konačnu vlasničku strukturu.

"Podržavamo napore Vlade da u skladu s međunarodnim pravom i europskim pravom zaštiti hr nacionalne interese. Hrvatska i HDZ zauzimaju se za dobre i poltiičke i ekonomske odnose između Hrvatske i Mađarske", poručio je ĐuroNjavro, gospodarski strateg HDZ-a.

A ti odnosi nastavljaju se za pregovaračkim stolom – uz novu polugu osiguranja s hrvatske strane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo