NA EUROPSKOM TLU SE STVARA NOVA VOJSKA, NA KOJU ĆE SE STRANU SVRSTATI HRVATSKA? /

Evo što kaže stručnjak

Image
Foto: Ilustracija: Pixsell

"Pored Amerike, vidljivi su utjecaji Rusije i Turske.

26.11.2018.
21:14
Ilustracija: Pixsell
VOYO logo

Dvoje lidera najmoćnijih članica Europske unije, njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Emmanuel Macron, nedavno su istaknuli potrebu da Europa smanji ovisnost o američkoj zaštiti izgradnjom vlastite vojske. Ista bi predstavljala koordinaciju obrambenih sustava zemalja članica EU-a, a radi se o temi o kojoj se u međunarodnim krugovima u posljednje vrijeme dosta raspravlja. U Hrvatskoj se već lome koplja na toj ideji.

Image
EUROPA U STRAHU, KREĆE IZGRADNJA VOJSKE? Kolinda priznala da se boji američke reakcije: /

Što bi ovo značilo za Hrvatsku?

Image
EUROPA U STRAHU, KREĆE IZGRADNJA VOJSKE? Kolinda priznala da se boji američke reakcije: /

Što bi ovo značilo za Hrvatsku?

Vlada na čelu s Andrejem Plenkovićem priklonjenija je inicijativi za osnaživanje kontinentalnih zajedničkih oružanih snaga koju predvode Njemačka i Francuska, dok se predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović tome otvoreno protivi, što nije čudno budući da je bliska NATO-u i pozicijama u SAD-u, piše DW.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plan se zahutkava

Plan je u provedbi već godinu dana, no sve se više zahutkava otkako ga vodeći čelnici EU-a opetovano spominju. Projekt je poznat pod kraticom PESCO, a radi se o projektu europsko-unijeske "trajne strukturirane suradnje" u području obrane, nastavlja se razvijati.

Vanjskopolitički analitičar Božo Kovačević kaže da Hrvatska očito podržava projekt. "Hrvatska ga očito podržava, učešćem u različitim EU-postrojbama, doduše zasad još s malenim brojem svojih vojnika", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši veleposlanik RH naglašava kako pozicije Hrvatske nisu dovoljno artikulirane kada se radi o viziji budućnosti Europske unije, a osvrnuo se i na regionalni konteskt.

"Što se pak tiče neposrednog okruženja Hrvatske, znamo da je Balkan i dalje područje na kojem se sukobljavaju različiti interesi. A ono što se na vojnom polju događa između Hrvatske i Srbije, to je pomalo karikaturalna verzija globalne utrke u naoružanju koju želi nametnuti SAD radi svojih interesa te iscrpljivanja svojih suparnika", rekao je Kovačević.

Vidljivi su utjecati Rusije i Turske

Smatra kako bi regiju trebala stabilizirati kvaliteta daljnih EU integracije, ali upozoroava - tu postoje problemi. "Pored Amerike, vidljivi su utjecaji Rusije i Turske. Srbija je frustrirana gubitkom Kosova, oslanja se stoga na Rusiju, a ova to koristi za konfrontacije s Amerikom i NATO-om, pa i EU-om, na ovom području. Dok su interesi Amerike pod Trumpom definirani tako da je bolje integrirana Europska unija, iz njihove trenutne perspektive – nepoželjna.

Drugim riječima, ako su EU-integracije preduvjet stabiliziranja regije, onda djelovanje Amerike nije usmjereno prema stabilizaciji", zaključio je Kovačević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo