Međunarodni monetarni fond obvezao se u srijedu, pred najavljene prosvjede kritičara koji smatraju da organizacija čini premalo na ublažavanju svjetskog siromaštva, na ubrzani otpis dugova najsiromašnijih zemalja svijeta.
Stavljajući borbu protiv siromaštva na dnevni red svog prvog ovogodišnjeg zasjedanja, koje počinje sljedećeg tjedna u Pragu, izvršni direktor MMF-a Horst Koehler kazao je da će ta institucija pojačati napore u otpisivanju dugova afričkih i latinoameričkih zemalja. "Odlučni smo otpisati dugove što je više zemalja moguće i što je moguće brže", kazao je na konferenciji za novinare. On je obećao do konca ove godine udvostručiti broj zemalja uključenih u inicijativu Fonda za visoko zadužene zemlje.
Dosad je tek deset zemalja (Benin, Bolivija, Burkina Faso, Honduras, Mali, Mauritanija, Mozambik, Senegal, Tanzanija i Uganda) uključeno u taj program za otpis dugova.
Dok je skupina G7, koja okuplja najbogatije zemlje svijeta, obećala otpisati sve dugove najsiromašnijim zemljama, MMF i Svjetska banka najavile su da mogu otpisati tek trećinu dugova.
Očekuje se da će se tisuće demonstranata okupiti u glavnom češkom gradu ovog vikenda kako bi prosvjedovali protiv ekonomske globalizacije i širenja jaza između bogatih i siromašnih zemlja. Oni se nadaju da će omesti tijek zajedničkog zasjedanja MMF-a i Svjetske banke, kao što je to učinjeno na summitu Svjetske trgovinske organizacije u studenome prošle godine u Seattleu
Horst Kohler obranio je ulogu MMF u rješavnju globalnih kriza, te priznao da uočava mnoge teškoće koje su povezane s procesom globalizacije. Spreman je poslušati prigovore prosvjednika, ali im i reći da globalizacija ujedno nosi i gospodarski rast. Kao dva najveća izazova za međunarodnu zajednicu Kohler prepoznaje spremnost da se u obzir uzmu dobici kao i rizici stvaranja globalnog tržišta, te osiguranje da se svi okoriste globalizacijom, a pogotovo siromašni.
Očekuje se da će se mnogi prosvjednici zalagati za oprost dugova najsiromašnijim zemljama koje nisu više sposobne otplatiti ih. Kohler je povodom tog problema obećao da će najvidljiviji primjer nove brižnosti MMF-a i Svjetske banke biti plan oprosta duga, a na temelju kojega će već do kraja tekuće godine 20 od 41 siromašne zemlje dobiti odluku o oprostu. Ipak, novi ravnatelj je upozorio da oprost dugova nije baš toliko brz put prema smanjenju siromaštva koliko neki vjeruju.
Najveći zadatak bit će premošćivanje velikog jaza nejednakosti između zemalja koje su ostale izvan globalnog gospodarskog rasta i onih koje uživaju veliki porast prihoda i proizvodnje. Bogate zemlje je Kohler pak pozvao da pomognu siromašnima, prvenstveno otvarajući svoja tržišta proizvodima koji dolaze iz zemalja u razvoju, te da povećaju novčanu pomoć. Međutim, zemlje u razvoju je upozorio da su osiguranje dobre vlade i suzbijanje korupcije ključni preduvjeti napretka prema okončavanju siromaštva.