SUD ODLUČIO /

Mirjana Sanader ipak bez slika

Image

Županijski sud u Zagrebu odbio je žalbu obitelji Sanader na zapljenu umjetnina koje je policija odnijela iz njihove vile u Kozarčevoj te poslovnog prostora u Šarengradskoj ulici.

10.1.2011.
15:13
VOYO logo

ZAGREB - Izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda odbilo je žalbe na zapljenu umjetnina obitelji Sanader, koje je po nalogu suda policija odnijela iz njihove vile u Kozarčevoj te poslovnog prostora u Šarengradskoj ulici u Zagrebu.

Osim Mirjane i Ive Sanadera na odluku suca istrage o zapljeni slika i skuptura žalio se i Sanaderov poslovni partner Steven Vatroslav Brkich, s kojim je nakon odlaska s dužnosti bivši premijer vodio tvrtke "Perbujac" i "Alia savjetovanje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvanraspravno vijeće utvrdilo je da su žalbe na odluku suca istrage neutemeljene, kazao je glasnogovornik Županijskog suda Krešimir Devčić.

Podsjetio je da je odluka ista kao i u slučaju žalbi na sudske odluke o blokadi nekoliko privatnih računa, poslovnog prostora u Šarengradskoj ulici te Sanaderovog udjela u tvrtkama koje je vodio s Brkichem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanaderov odvjetnik Goran Suić kazao je da odluku ne može komentirati prije nego što ju, zajedno s obrazloženjem, dobije napismeno.

No, Suić se osvrnuo na medijske napise da je Sanader prije uhićenja uspio sakriti nekoliko vrijednih umjetnina jednog od najpoznatijih hrvatskih slikara Vlahe Bukovca, kao i vrijednu kolekciju satova.

"Takve tvrdnje su neutemeljene. To su priče za malu djecu", kazao je Suić Hini, najavivši da će uskoro ponovno posjetiti svog branjenika u pritvoru u Salzburgu.

Neslužbeno se doznaje da je oduzeta zbirka slika i skuptura, zbrinuta u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti, vrijedna oko šest milijuna kuna. Preliminarnu procjenu napravio je povjesničar umjetnosti Igor Zidić, no ona nije precizna jer je napravljena na temelju fotografija koje su policijski službenici snimili u vili u Kozarčevoj i poslovnom prostoru u Šarengradskoj prije nego je sud donio odluku o zapljeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga pretpostavlja se i da zaplijenjene umjetnine danas, u vrijeme recesije, vrijede manje nego kada su nabavljene.

Zakonska osnova za blokadu imovine te privremenu zapljenu umjetnina odredbe su Kaznenog zakona izmijenjenog upravo u vrijeme vlade Ive Sanadera. Kako je riječ o kaznenom djelu zloporabe položaja i ovlasti iz nadležnosti USKOK-a na Sanadera se primjenjuje tzv. "prošireno oduzimanje imovinske koristi". Zakon u tom slučaju pretpostavlja se da je ukupna imovina počinitelja stečena ilegalno, a na počinitelju je da dokaže suprotno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

USKOK Sanadera tereti za zloporabe položaja i ovlasti u slučaju nezakonitog poslovanja HEP-a i Diokija te udruživanja s ostalim osumnjičenima u izvlačenju novca iz ministarstava i državnih tvrtki preko marketinške agencije "Fimi medije", po kojoj je korupcijska afera i dobila ime.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo