Ured u Sisku najneučinkovitji je u Hrvatskoj. Desetero zaposlenika pred sobom ima 7.700 zahtjeva već godinu dana, a dosad su riješili tek 500.
Jednako loš kao i gradski je i ured za legalizaciju Sisačko-moslavačke županije, od 19 tisuća riješeno je tek 1.200 zahtjeva.
Županica je u zatvoru, a gradonačelnica na godišnjem, a nitko od njihovih zamjenika ili pročelnika nije htio stati pred kameru i objasniti zašto su najlošiji u Hrvatskoj.
Dok su sa 6-postonom i 7-postotnom riješenošću Siščani najgori, ured za legalizaciju u Rijeci je dosad riješio 28 posto zahtjeva, a s 24 posto riješenih Primorsko-goranska županija najbrža je županija u Hrvatskoj. Recept jednostavan – učinkovitost onih koji rade na legalizaciji se potiče.
''Od travnja prošle godine rade pojačano i to se nagrađuje sukladno zakonu'', kaže KoraljkaVahtar Jurković, pročelnica za prostorno uređenje Primorsko – goranske županije.
Krenulo se u Hrvatskoj puno brže rješavati zahtjeve. Dosad ih je riješeno 150.000. Iako su gotovo svi pali na polugodištu – popravili su se za završnu ocjenu.
Jer svima koji do kraja kolovoza ne budu na 35%, razliku uzima upravo agencija osnovana kako bi potaknula brži rad. Od legalizacije se dosad prihodovalo pola milijarde kuna. Taj novac gradovi i županije trebali bi koristiti za poboljšanje infrastrukture.
''Ima zaista onih koji već imaju pristojne svote na računima, al do mene je došao podatak da ih malo krivo koriste, pa ćemo tu morati poslati nadzor'', izjavila je ministrica graditeljstva Taritaš.
I tako je prvotni problem sporosti, zamijenio problem nenamjenskog trošenja.