Ministri se vraćaju na posao. Krpanje probušenog proračuna prioritet je Vlade za jesen i - glavni zadatak ministra financija.
"Imam uvijek aduta u rukavu. Situacija je takva da moramo dovesti rashode pod kontrolu. Ne samo zbog obveza prema Europskoj uniji nego prema nama samima", kaže BorisLalovac.
Zato provjerava svaku plaću u državi.
"Svakako ću zatražiti podatke za osmi mjesec. Dakle, već su isplaćene plaće za osmi mjesec, to ćemo sada monitorirati svaki mjesec", poručuje ministar.
Uz rebalans, priprema i najavljene promjene u poreznom sustavu, odnosno ukidanje najviše stope poreza na dohodak.
Pune ruke posla imaju i drugi ministri. U zdravstvu zadaci uvijek isti
"Kao prvo, skraćivanje lista čekanja. Drugo, izdvajanje HZZO-a iz državne riznice. Treće je dorada masterplana bolnica, a četvrto reorganizacija cjelokupnog sustava ministarstva zdravstva, agencija i uprava", kaže glasnogovornik ministarstva zdravlja JosipJagić.
Ministarstvo uprave radi na izmjeni zakona o referendumu, a poljoprivreda se priprema za - europski novac.
"Imamo 333 milijuna eura godišnje na raspolaganju. Prvi natječaji idu i prije formalnog odobrenja od strane Komisije. Prvo ide mjera 5 obnova poljoprivrednih potencijala na području pogođenom katastrofom", otkriva TihomirJakovina.
Kako je rast BDP-a Vladin vječiti cilj broj 1 - pod pritiskom je i ministar gospodarstva.
"Veliki su izazovi pred nama, moramo konsolidirati stanje u važnim i velikim hrvatskim tvrtkama, nastaviti pregovore s MOL-om oko Ine, dokapitalizaicja Petrokemije, Đure Đakovića, privatizacija Imunološkog zavoda...", nabraja IvanVrdoljak.
I deblokada strateških investicija. Iako nam je to sam rekao, potpredsjednik Vlade ljuti se kada objavljujemo da je Povjerenstvo za strateške investicije zastalo s radom.
Sada pojašnjava - nije kriva samo Vlada.
"Dao sam izjavu o svim ograničavajućim faktorima koji nisu na strani Vlade, nego su i na strani investitora koji se prijavljuju za strateške projekte. A najveći problem je u nepotpunoj dokumentaciji", brani se BrankoGrčić.
A kriv je i Sabor.
"Ne možete to promijeniti ako Sabor dva mjeseca ne zasjeda. Ne možete, nema šanse, dakle moramo čekati da Sabor profunkcionira i imat ćemo sve spremno, zapravo imamo već sad", uvjerava Grčić.
Još samo kad bi za to znao i predlagač Zakona - ministar gospodarstva.
"Kada budemo ozbiljno izanalizirali i konzultirali se unutar Vlade - tada ćemo pokrenuti taj proces izmjene zakona...", kaže Vrdoljak.
Posao se svakako nagomilao, politička jesen će po običaju - biti vruća - i sigurno toplija od prevrtljivog ljeta.