Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić je rekao kako ga je iznenadila najava novog predsjednika uprave Ine Sandora Fasimona o zatvaranju dijela sisačke rafinerije, ali i dodao kako jednostrani potezi nisu ni potrebni niti dopustivi.
"Najava gospodina Fasimona i mene je malo iznenadila. Republika Hrvatska je angažirala konzultanta za procjenu i potencijalni otkup dionica Ine od MOL-a. Držimo da bilo kakvi jednostrani potezi mađarske strane nisu potrebni", izjavio je ministar Ćorić gostujući u Dnevniku Nove TV.
Na upit hoće li na to reagirati, odgovorio je kako će Fasimon preuzeti mjesto predsjednika uprave INA-e u lipnju te će, kada stupi na tu dužnost, hrvatski predstavnici u upravi i nadzornom odboru započeti razgovore.
"Imamo svoje manevarske prostore kroz zakonski okvir u Republici Hrvatskoj kroz naše članove uprave i nadzornog odbora Ine", naglasio je.
Ćorić: Osobno sam za otkup dionica Ine
Naša ideja je, naglasio je, da Ina ostane vertikalno integrirana kompanija te da nastavi svoje poslovanje. To podrazumijeva i rafinerijski biznis i bilo kakvi jednostrani potezi nama nisu dopustivi, poručio je.
Ćorić je komentirao i Fasimonov plan za nova ulaganja što bi moglo povećati cijenu kompanije i odakle novci ako konzultanti kažu da se ide u otkup dionica Ine.
"Naravno da Ina zahtjeva nova ulaganja i jačanje njezinih kapaciteta je svima u interesu. Što se tiče novca, jedna od potencijalnih alternativa je pronalazak strateških partnera. Ako se odlučimo na otkup, novac neće biti problem", rekao je.
Osobno je, kaže, za otkup dionica Ine.
O arbitraži
Na upit što očekuje od arbitraže rekao je da će Hrvatska kroz odvjetnički tim podnijeti sve moguće dokaze u prilog našoj strani i braniti hrvatske pozicije.
"Ne mogu prejudicirati kako će ona završiti, ali dat ćemo sve od sebe", rekao je te izrazio uvjerenje kako se do kraja godine mogu očekivati preporuke i odluke.
Komentirao je i to što Mađari žele u vlasničku strukturu Petrokemije i je li to izgledno.
"Proces dokapitalizacije Petrokemije se vodi i Ina je jedan od sugovornika", rekao je.
Dodao je i da ideja ministra Marića da država otkupi dugove vjerojatno proizlazi iz činjenice što on smatra da bi to bilo dobro rješenje.
Ja osobno smatram da je u Petrokemiji potreban privatni kapital, zaključio je ministar Ćorić.