Ministarstvo obrane demantira "Globus": Radoš nije znao za izvješće nadzora vojarne u Ogulinu

Ministarstvo obrane (MO) priopćilo je kako ministar obrane Jozo Radoš nije bio upućen u rezultate nadzora u vojarni u Ogulinu prije nego se tamo dogodila nesreća u kojoj je ranjen 21 ročni vojnik

23.11.2000.
2:30
VOYO logo


Novi broj tjednika "Globus", od 22. studenoga, objavio je članak pod naslovom "Ogulin: tragedija se mogla izbjeći" i podnaslovom: "Glavni inspektorat HV-a još je u listopadu upozorio Radoša i Stipetića na kritično stanje u Vojarni Sv. Petra". U tom se članku, priopćilo je Ministarstvo obrane, izvodi pogrešan zaključak o navodnoj upućenosti ministra obrane Joze Radoša i načelnika Glavnog stožera Petra Stipetića u rezultate toga nadzora prije nesreće koja se dogodila 16. studenoga.

Ministarstvo ističe kako su ministru obrane Jozi Radošu tek 20. studenoga, četiri dana nakon nesreće, dostavljeni na uvid dokumenti Glavne inspekcije obrane (izvješće, prijedlog mjera i odluka o otklanjanju nedostataka) o nadzoru u vojarni u Ogulinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema pisanju "Globusa", inspekcija HV-a još je 26. listopada upozorila MO i Glavni stožer na loše sigurnosno stanje u ogulinskoj vojarni. MO, međutim, tvrdi kako su dokumenti Glavne inspekcije dostavljeni u tajništvo Ministarstva obrane na formalno-pravno usklađivanje 16. studenoga, zaprimljeni 17. studenoga, a dostavljeni ministru 20. studenoga.

MO podsjeća da je redoviti inspekcijski nadzor u ogulinskoj vojarni obavljen od 14. do 16. veljače ove godine, te da je nakon podnesenog izvješća i prijedloga mjera, 18. travnja ministar obrane potpisao odluku o mjerama otklanjanja nedostataka. Povratni nadzor u istoj postrojbi u cilju provjere stupnja realizacije naloženih mjera obavljen je 12. i 13. listopada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Globus" piše kako se u spornom izvješću upozorava na "loše i vrlo neprikladno stanje vojnog objekta za smještaj ročne i profesionalne vojske" te se ocjenjuje kako se "loše provodi obuka s ročnicima (...) zbog nedovoljno osposobljenih instruktora i neprikladne opreme".

Prema propisanom postupku, svaki nadzor Glavne inspekcije obrane sadrži: nadzor, poslijeinspekcijski brifing, izradu inspekcijskog izvješća, prijedloga mjera i prijedloga odluke ministra obrane, za što je uobičajeno potrebno od 15 do 30 dana zbog usuglašavanja unutar Glavnog inspektorata, kao i s Glavnim stožerom radi davanja realnih prijedloga za poboljšanje stanja.

Svaki nadzor Glavne inspekcije obrane sadrži još i dostavljanje dokumenata tajništvu Ministarstva obrane na nomotehničku obradu, odnosno usklađivanje Odluke s važećim pravnim propisima, kao i dostavu dokumenata ministru obrane na odobrenje i potpis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo