"Sve što ide u korist generalu Stipetiću on će imati priliku posvjedočiti pred istražiteljima Haaškoga suda," izjavio je Mesić na novinarski upit nakon posjeta Upravi Belja.
Izjavu ministra Ivaniševića o tome da se neće dopustiti Stipetićevo svjedočenje dok haško tužiteljstvo ne objasni kako se generalov status od svjedoka pretvorio u osumnjičenika, Mesić nije želio komentirati, izjavivši kako se ne bi upuštao u komentiranje bilo čijih izjava, pa ni ministrovih.
"Hrvatska treba imenovati državnog odvjetnika i sama procesuirati sve slučajeve za koje se sumnja u počinjenje ratnog zločina. Ako to sami procesuiramo, onda nam Haag nije potreban, ali nije dovoljno samo reći da će se procesuirati, nego Hrvatska treba u tome nešto i učiniti. Optuživanje Haaga i međunarodne zajednice ne vodi ničemu i mislim da će u tom smislu ići i suradnja Vlade s Haškim sudom, da se razjasne neke nejasnoće, da se ide u suradnju i dijalog, a ne u sukobe", izjavio je Mesić.
Ocijenivši da je javnost bila "previše iritirana nekim preradikalnim izjavama" te da "Haški sud radi svoj dio posla", Mesić je izrazio uvjerenost da će "zakon koji Hrvatska ima biti dovoljan okvir za suradnju s Haaškim sudom". Na novinarski upit Mesić je odbacio mogućnost promjene Ustavnog zakona o suradnji s Haaškim sudom u slučaju daljnjeg zaoštravanja odnosa s Haagom, kazavši kako takva promjena "nije moguća".
"Sve nas zanima kada će pred Haški sud doći oni koji su inicirali rat - Milošević, generali Adžić i Kadijević, vukovarska trojka i stotine drugih zločinaca koji su utočište našli u Srbiji, ali oni će doći na sud onda kada se Srbija demokratizira," izjavio je Mesić, dodavši da stoga Hrvatska "treba podržati demokratizaciju Srbije".