Organizator skupa je Centar za mediteranske studije Sveučilišta u Zagrebu, a skup se održava u dubrovačkome Međunarodnom središtu hrvatskih sveučilišta (MSHS).
To je treći skup o povijesti Židova na ovome dijelu Sredozemlja koji se u Dubrovniku priređuje biennalno od 1996. kada je Sveučilište u Zagrebu upozorilo na nestajanje hrvatske sefardske baštine te potaknulo proces njene zaštite.
Za ravnateljicu MSHS-a Ivanu Burđelez, kolovoški susret uglednih znanstvenika iz Europe (uključujući i nekolicinu iz Hrvatske), sredozemnih zemalja i SAD-a koji se bave tom tematikom, ključna je točka višegodišnjih nastojanja hrvatske akademske zajednice da javnost upozna sa značajnim tragom koji su sefardski Židovi, u tijeku više od pola
milenija življenja na ovim prostorima, ostavili u gospodarskoj i kulturnoj povijesti Hrvatske.
Na tome će skupu prvi put dosad biti riječi i o mjestu sefardskih Židova u povijesti hrvatske književnosti pa će tako Miljenko Foretić iz dubrovačkoga Zavoda za povijesne znanosti HAZU govoriti o Židovima u starijoj hrvatskoj drami.
Trodnevni međunarodni skup pratit će i više kulturnih događanja, među kojima je i predstavljanje knjige dr. Marena Frejdenberga "Židovi na Balkanu" ("Jews in the Balkans") te izložba "Sinagogalna arhitektura u Hrvatskoj" koja će biti otvorena 29. kolovoza u Kneževu dvoru.
Održavanje skupa potpomogli su hrvatska ministarstva kulture te znanosti i tehnologije, Zagrebačka banka, kao i Veleposlanstvo Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, Talijanski kulturni institut u Zagrebu te Ministarstvo vanjskih poslova Republike Italije.