REFERENDUM O BRAKU /

Markić: Čestitam sucima što su se oduprijeli pritiscima

Image
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

Inicijativa 'U ime obitelji' pozdravila je današnju odluku Ustavnog suda, koji je ustvrdio da se referendum o braku može održati, dok nevladine udruge čiji je prijedlog za ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja sud ocijenio neovlaštenim, smatraju da se time širom otvaraju vrata klerikalnoj kampanji.

14.11.2013.
16:39
Marko Lukunic/PIXSELL
VOYO logo

Predstavnica inicijative "U ime obitelji"ŽeljkaMarkić čestitala je sucima Ustavnog suda što su se, kazala je, oduprijeli političkim i raznim drugim pritiscima te potvrdili da birači u Hrvatskoj, kad se drže zakona i Ustava imaju pravo odlučiti kako žele uređivati svoju zemlju.

"Odluka Ustavnog suda je potvrdila još jednom da je sve vezano za ovu inicijativu u skladu s Ustavom, odnosno da ona ne krši ljudska prava i da nema nikakve diskriminacije", rekla je Hini Markić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inicijativa koju ona predstavlja prikupila je 740.000 potpisa za raspisivanje referenduma kako bi se brak Ustavom definirao kao zajednica žene i muškarca.

"Očekujemo da se aktualna vlast konačno prestane baviti antireferendumskom kampanjom i da počne građanima osiguravati njihovo temeljeno ljudsko pravo, pravo na točnu informaciju i na donošenje informirane odluke o referendumskom pitanju", kazala je Markić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lezbijska grupa "Kontra", jedna od udruga čije je prijedloge odbio Ustavni sud, smatra da je Ustavni sud propustio zaštititi ljudska prava jedne manjinske skupine od referenduma, a da se državne institucije skrivaju iza procedure i odbijaju se očitovati o sadržaju referendumskog pitanja kao pitanja ljudskih prava.

Predstavnica udruge Kontra SanjaJuras kazala je da LGBT osobe u Hrvatskoj već jesu obespravljene i tretirane kao građani drugog reda, a da Ustavni sud treba biti čuvar Ustava i ustavnih vrednota, kao što su ravnopravnost i zaštita ljudskih prava.

"Naše obitelji se ne nazivaju obiteljima i mi nemamo pravo sklapanja braka, zbog toga, primjerice, sebi najbližu osobu ne možemo posjetiti na intenzivnoj njezi, te ne možemo donijeti odluke o hitnim medicinskim slučajevima ili nasljediti zajedničku imovinu u slučaju smrti partnera ili partnerice", kazala je Juras.

Juras smatra da je referendum zapravo šikaniranje jedne manjinske društvene skupine koji ima za krajnji cilj trajno zaustaviti napredak u zaštiti ljudskih prava te skupine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kontra je pozvala građane i građanke kojima je stalo do poštivanja ravnopravnosti i zaštite ljudskih prava u njihovoj zemlji da izađu na referendum, glasaju protiv i učine ono što državne institucije nisu - stanu u obranu ljudskih prava. Građane pozivaju da se 30. studenoga pridruže u maršu "glasam protiv!".

Željko Peratović iz Centra za građansku hrabrost ustvrdio je da je Ustavni sud postupio nezakonito i svrstao se na stranu svih institucija, poput Sabora i ranije Ministarstva uprave, koje su postupale nezakonito vezano za referendumsku inicijativu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovim postupkom otvoren je put širokoj klerikalnoj kampanji koja će postavljati i druge zahtjeve za ograničavanjem i suzbijanjem sekularne države", kazao je Peratović koji je također na Ustavnom sudu pokušao spriječiti referendum.

Udruga GONG, koja nije tražila ocjenu ustavnosti, ustvrdila je da je stav Ustavnog suda očekivan, ali razočaravajući.

Ipak, kazao je izvršni direktor GONG-a DraganZelić, pozitivno je da je Ustavni sud istaknuo da brak i obitelj nisu istoznačnice, da odluka na referendumu ne smije utjecati na razvoj prava izvanbračnih i istospolnih zajednica te da svatko ima pravo na zaštitu svog osobnog i obiteljskog života i ljudskog dostojanstva.

Ustavni sud danas je zaključio da nema zapreka za održavanje referenduma, a odbio je tri posebna zahtjeva pojedinaca ili udruga koji su tražili ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja ili obustavu referenduma

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo