Uberu glavicu kupusa u Lužanu iza Sesveta - i za sat vremena ona se već nađe na tržnici u Zagrebu. To znači OPG.
"Bere se svaki dan i priprema da ide na tržnicu - ide se svaki dan osim ako su praznici", kaže vlasnik OPG-a Tomislav Kovačec.
Repa, rotkva ili kukuruz - sve što raste na zemlji obitelji Kovačec - prodaje se i na tržnici. I ništa više. No oni znaju da tako ne posluju svi.
Kod njih inspekcija dolazi otprilike jednom na godinu.
Obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava registrirano je 200.000, no pravo je pitanje na koliko njih nešto doista i raste.
Otkad je na tržnice stigla fiskalizacija, broj OPG-ova kao da je porastao.
"Izdaju se po OPG, a nisu OPG oni što su prije imali obrt sada su OPG", kazao je prodavač Mario Crnić.
"Priča se da ima puno ljudi koji su zatvorili obrt i prešli na opg sad jel to istina ili nije ja ne znam", tvrdi prodavačica Branka Solina.
Ministarstvo poljoprivrede kaže da nije.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi ne bilježi porast registracije OPG-ova od početka primjene fiskalizacije. U 2013. ukupno su registrirana 2774 OPG-a, u posljednja 4 mjeseca 1300. 2012. registrirano je 3220 OPG-ova.
No pravo je pitanje provjerava li inspekcija odgovara li ono što se prodaje na klupi onome što raste na OPG-u.
Iz Ministarstva su nam odgovorili da su ove godine obavili 9500 nadzora, no onih koji se odnose na zaštitu bilja, sjeme, potpore i tako dalje. Pravih provjera prodaje li netko doista svoju robu, nevjerojatno, ali bilo je tek 30 - što je s obzirom na broj tržnica u Hrvatskoj zanemarivo. No Slavko Linić za RTL Danas najavljuje
"Krvavo će platiti prevare građana iako sada nisu sankcionirani. kontrola roba će bit prema tome bilo kakav način varanja je neprihvatljiv", kazao je ministar financija.
Pojačane inspekcije najavljuje i Ministarstvo poljoprivrede pa će se uskoro potvrditi prodaje li se pod vlastito i dalje povrće s veletržnica.