Luda pravila za sputavanje sloboda

Zabranjeno, zabranjeno, zabranjeno

24.4.2013.
23:01
VOYO logo

U nekim zemljama možete biti uhapšeni zbog nošenja tanga gaćica, u nekim se filmovi moraju toliko seći zbog nekih scena da izgube smisao, a postoje i zemlje koje čak ne dozvoljavaju ženama da rade u prodavnicama donjeg veša, piše Novi magazin i Klix

Portal piše da u Iranu postoji gotovo 40 ludih pravila o tome šta se ne sme prikazati u filmu, pa tako lica žena ne smeju se prikazati u krupnom planu, muškarac i žena ne smeju sedeti blizu, a bradati muškarci ne smeju biti prikazani u lošem svetlu. Zabranjen je i ženski dekolte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga veliki broj filmova ne stigne u bioskope, a one malobrojne koji se mogu prikazati vladini cenzori digitalno uređuju kako bi izbacili sve što je neprikladno.

Policijci kineske provincije Zejiang prošle godine su odlučili da raskrsti sa sve većim brojem voajera, pa su na zvaničnoj internet strani policije objavili seriju grafika i dijagrama, dizajniranih da pomognu ženama u izbegavanju pružanja pogleda ispod njihovih suknji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dijagrami prikazuju žene u uobičajenim situacijama, poput sedenja u podzemnoj železnici a vidna polja voajera označena su linijama na osnovu pa bi žene na osnovu visine, težine, udaljenosti od voajera i drugih faktora, trebalo da izračunaju kako da izbgnu njihove poglede.

Na kraju su dijagrami izazvali više zabune nego što su pomogli pa su brzo uklonjeni. Neke žene su navele i kako su, zapravo, bili korisniji voajerima da pronađu sigurnu tačku za osmatranje.

Uprkos svom bogatstvu, u Saudijskoj Arabiji još uvek važe vrlo konzervativna pravila pa su tako donedavno u ovoj zemlji samo muškarci mogli da raditi u prodavnicama veša.

Apsurdno je to što je i priča o telu tabu tema za njihove žene, koje nose odeću koja prekriva skoro sve na njihovim telima. Tako, ako bi žena htela da kupi nove gaćice prodavac bi morao da je prouči sa kraja sobe i pretpostavi koja bi joj veličina odgovarala. Sve to je rezultat strogih pravila u ovoj zemlji, koja ženama diktiraju da ne mogu raditi određene poslove. Zbog toga je čak 30 posto žena u Saudijskoj Arabiji nezaposleno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tek prošle godine, nakon Fejsbuk kampanje, pravilo o radu u prodavnicama donjeg veša je ukinuto, a muškarcima je zabranjeno da rade u njima. To je rezultiralo zatvaranjem više od stotinu prodavnica.

Jevreji imaju pravila prema kojima muškarac i žena ne smeju biti u kontaktu pre braka, a to je dovelo do toga da su čak odvojili autobuse i trotoare kojima žene mogu da se kreću. Međutim, ni to nije bilo dovoljno pa su uveli "naočare čednosti" kako bi onaj ko ih nosi zamaglio svoj vidokrug i tako izbegao pogled na žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nezvanične "patrole čednosti" su na ulicama prodavale ovaj neobični "gedžet". Jeftinija varijanta su nalepnice koje ograničavaju polje vida na samo nekoliko metara. Takođe, tu su i kapuljače i slični rekviziti koji sprečavaju bilo kakav pogled na žene.

Ipak, ove patrole su čak i liberalne u odnosu na Sikrikim, grupu od blizu sto religioznih muškaraca. Oni čednost vernika pokušavaju da sačuvaju razbijanjem prozora, pisanjem grafita ili bacanjem vreća punih izmeta. Sve u ime čednosti. Jedna od njihovih meta bila je i lokalna prodavnica sladoleda, budući da smatraju da sladoled promoviše promiskuitet.

Inače, ekstremna pravila su postojala i ranije, pa su tako pre nego što su kupaći postali normalna pojava, žene imale "mašine za kupanje". To su bili paravani na točkovima koje su vukli konji. Unutra su žene mogle da se presvuku u kupaći, kada se mašina spusti u more mogli su da isplivaju bez neželjenih pogleda na sebi.

Prve ovakve mašine pojavile su se početkom 18. veka, a koristile su se sve do početka 20. veka, nakon što su ih mnogi posetioci plaža počeli mešati za slabo opremljene javne toalete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo