Nakon što su se na tematskoj sjednici Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije izredali brojni govornici na temu "koruptogenost i zloporabljivost pravnog uređenja instituta predstečajne nagodbe", riječ je dobio i idejni tvorac zakona Slavko Linić.
'Institut predstečajne nagodbe treba ukinuti!'
Njegovi prethodnici su iznijeli niz primjedbi na predstečajnu nagodbu, većina njih zalaže se za određene promjene zakona koje bi uredile 'sivu zonu' i smanjile nelogičnosti te mogućnost zlopotreba, a najoštrija je u svom istupu bila profesorica na Pravnom fakultetu Jasna Garašić koja je poručila da se "institut predstečajne nagodbe treba ukinuti".
"Zakon je dobar i treba nastaviti s provedbom. Rezultati predstečajnih nagodbi su sljedeći: 6100 predmeta je obrađeno u godinu i pol dana, pozitivno je riješeno njih 1560. 3280 je otišlo po sili zakona u stečaj. To je odluka svih vjerovnika, a ne ministra financija. Nitko od nas se ne miješa u cijeli proces", počeo je ministar financija svoje izlaganje.
"Stalno nam se predbacuje kako ne dopuštamo sudu da djeluje, a kad vjerovnici idu na sud, to je maltretiranje! Sada ja više nemam komentara, nemam! Što god da smo ponudili kao rješenje - to ne valja!", naljutio se Linić.
"Država može biti zahvalna vjerovnicima i dobavljačima i bankama što su prihvatili ovaj zakon. Najviši otpis imamo kod Varteksa. Znate li vi kakvi su to mučni razgovori koje vodimo ja i moji suradnici? To što mi svakodnevno radimo nije lako, a vi me optužujete za korupciju! 22 tisuće radnih mjesta, to za nas je uspjeh! Misija MMF-a, koja je u Hrvatskoj i prati što se događa iz medija, zgrožena je idejom o ukidanju predstečajnih nagodbi", poručio je ministar Linić okupljenima na sjednici Vijeća za korupciju.
Na upit naše novinarke što očekuje od prognoze Europske komisije kroz čiju će se prizmu promatrati i mjere prekomjernog deficita, Linić je rekao da se Vlada ozbiljno priprema vezano uz odgovor.
"U tom smislu ćemo komunicirati, komuniciramo konstantno, manji je problem na rashodovnoj strani, a veći je na prihodima, jer su to jednokratni prihodi i to su teme o kojima sad razgovaramo."
U blagajne fakulteta, kaže Linić, neće dirati. "Ali jasno je da taj novac treba prolaziti kroz proračun i to će tako bit, pod ingerencijom i provjerom nadležnog ministarstva", dodao je.