opet proziva milanovića /

Linić brani predstečajne nagodbe: 'Sporo sudstvo će sve upropastiti'

7025 nelikvidnih poduzeća je u Hrvatskoj u posljednjih 20 mjeseci zatražilo pokretanje predstečajne nagodbe, a uspješno ih je taj postupak dovršila tek trećina. Bivši ministar financija učincima je zadovoljan, ali ne i Vlada, koja nakon odlaska Slavka Linića i dalje najavljuje žestoke izmjene predstečajnih nagodbi. Zbog takve politike Linić opet proziva premijera.

13.8.2014.
18:54
VOYO logo

Splitska Spaladium Arena ide u stečaj. Pokušaji sklapanja predstečajne nagodbe su propali, tvrtka se nije uspjela dogovoriti s vjerovnicima.

"Bilo bi poželjno da grad Split, dok to traje, barem da minimalna sredstva za održavanje hladnog pogona. Bilo bi glupo takav gigantski objekt prepustiti, tako da svatko može ući i izaći", kaže Ivan Rude.

Grad Split odbio je plan restrukturiranja, bojeći se preuzimanja milijunski teških utega Arene koja samo gomila gubitke.

"Spaladium Arena i cijeli objekt nigdje iz Splita neće otići. Sad to ovisi o cijelom postupku, ai banke će sigurno svoje potraživanje pokušati namiriti prodajom zgrade", kaže pročelnica Upravnog odjela za financije Grada Splita Ljiljana Vučetić.

Tvrtka koja upravlja Spaladiumom jedna je od 7025 koje su zatražile predstečajnu nagodbu. Odluka je donesena za njih 6000. Nagodba je potvrđena za 1361, a još je čekaju 704 tvrtke. 4216 ih je odbijeno. Proces je dakle uspio, tek za trećinu poduzeća.

Bivši ministar financija, koji je taj zakon i uveo,  zadovoljan je. Kaže da je spašeno 13 tisuća radnih mjesta.

"U svega 20 mjeseci preko 7000 predmeta je obrađeno. To sud nije u stanju 20 godina", kaže Slavko Linić.

Postupak ide ovako:  nelikvidni poduzetnik dužan je pokrenuti predstečajnu nagodbu. Njegov plan restrukturiranja tvrtke moraju prihvatiti vjerovnici. Zatim ga ispituje revizor, a potvrđuje nagodbeno vijeće FINE. Konačno ga odobrava Trgovački sud. Upravo na tu marginalnu ulogu sudstva kritičari su najviše upozoravali. A nakon Linićeva odlaska, Vlada ih je poslušala.

"One idu dalje, ali u drugoj formi i pod drugim zakonom", rekao je potpredsjednik Vlade Branko Grčić.  

Zamjerke predstečajnim nagodbama ticale su se i loše zaštite vjerovnika. Iz Vlade poručuju da će ubuduće sudovi u predstečajevima imati daleko jaču ulogu.

"Dakle, dolazi do određenih izmjena u samoj proceduri, u institucijama koje će taj proces voditi. I ja ne vidim tu ništa loše. Dapače, to su preporuke Europske komisije", kaže Grčić.

No bivši ministar financija ponavlja da će presporo sudstvo upropastiti cijelu stvar i zbog takve politike opet upire prstom u bivšeg šefa.

"Premijer Milanović, koji ne razumije ništa, ne radi ništa, neradnik je, koji je bio protiv toga, nije dao potporu i to znači samo da ćemo polako umrijeti sa jednim postupkom koji je ipak dao nadu za spas pojedinih tvrtki", kaže Linić.

Tko je bio u pravu, pokazat će iduće izvješće o broju spašenih i propalih poduzeća.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa