Koncept je izradio tim stručnjaka među kojima su dramturginja, teatrologinja i književnica Mani Gotovac, medijska umjetnica Ingeborg Fulepp, arhitekt Idis Turato, multimedijalni umjetnik i ravnatelj riječkog Muzeja moderne i suvremene umjetnosti Slaven Tolj, teatrolog i dramaturg Marin Blažević, redatelj i novi intendant riječkoga HNK Oliver Fljić te stručnjak za marketing i primjene novih tehnologija u kulturi Kristian Benić.
Predloženi koncept, navodi se, moći će se mijenjati kroz niz javnih rasprava, a na kreirenje programa kandidature pozvani su svi građani Rijeke.
Bez gradnje velebnih objekata
Gradonačelnik Vojko Obersnel kazao je da je ovo još jedna prilika i izazov za Rijeku. Ideja kandidature je predstaviti se sa što širim krugom suradnika, ali ne i graditi nove velebne objekte, rekao je. Središnja točka na kojoj se planira temeljiti program Europske prijestolnice kulture u Rijeci je kompleks bivše tvornice Rikard Benčić. To područje trebalo bi postati svojevrsna kulturna četvrt s nekoliko kulturnih institucija, naveo je Obersnel.
Manjina u državi
Pročelnik gradskog odjela za kulturu Ivan Šarar obrazložio je odabir četiriju tema koncepta. Kako je rekao, rad je najaktualnija tema u razdoblju krize rada kao ljudskoga prava, tema manjina mogla bi se zvati i različitost ili tolerancija, a to je jedna od glavnih odlika Rijeke, rekao je Šarar. Rijeka je sama manjina u državi, a Hrvatska manjina u Europi, naveo je. Teme vode i luke proizlaze iz biti Rijeke.
Marin Blažević rekao je da Rijeka ima potreban element za ulazak u ovaj projekt, a to je promjena paradigme u kreiranju, produciranju i upravljanju kulturom koja se provodi posljednjih godina. Rijeka mora biti prijestolnica kulture, nakon pokretanja postupka kandidiranja, bez obzira dobije li formalno taj naziv 2020. godine, rekao je Blažević.
see.sea.seed.city
Predstavio je prijedlog slogana kandidature koji na engleskom glasi "see.sea.seed.city", odnosno "gledaj.more.sadi.grad".
Mani Gotovac ocijenila je da Rijeka nije dosad prepoznata u Hrvatskoj po svojim ljepotama i osobitostima. Istaknula je vrijednost industrijske baštine za razvoj kulturnih projekata. Idis Turato govorio je o konceptu kandidature s razine odnosa prostora i kulture.
Ministarstvo kulture ovoga je tjedna objavilo javni poziv svim gradovima u Hrvatskoj koji se žele kandidirati za titulu Europske prijestolnice kulture 2020. godine. Odluka o dobitniku titule bit će poznata 2016. godine, a izabrani grad postat će europska prijestolnica kulture 2020. uz još jedan grad iz Irske.