Kroz hrvatske zatvore prošle godine prošlo više od 30 tisuća osoba

Stalni porast broja osoba lišenih slobode (1990. ih je bilo 10.000, 1997. - 17.000, a 1998. - 25.

7.10.2000.
22:09
VOYO logo

Više od 30.000 osoba protekle je godine prošlo kroz hrvatske kaznionice i zatvore, što je tri puta više nego 1990. godine.

Stalni porast broja osoba lišenih slobode (1990. ih je bilo 10.000, 1997. - 17.000, a 1998. - 25.000) ministar pravosuđa, uprave i lokalne samouprave Stjepan Ivanišević jednim dijelom objašnjava činjenicom da se velik broj osoba umjesto plaćanja prekršajnih kazni odlučuje na izdržavanje kazne zatvora. Upravo takve osobe, kako tvrdi Ivanišević, čine velik dio onih koji su prošle godine prošli kroz zatvore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navedeni podaci mogu se, po svemu sudeći, dovesti u vezu i s padom životnog standarda hrvatskih građana u posljednjih deset godina. Osobe lišene slobode svoje kazne izdržavaju u šest kaznionica i 14 okružnih zatvora, u koje se može smjestiti oko 3.500 osoba.

Prema podacima ministarstva, u kolovozu ove godine u zatvorima i kaznionicama su se nalazile 2.454 osobe, od kojih 102 žene. Od ukupnog broja zatvorenika oko 40 posto ih je osuđeno zbog kaznenih djela protiv života i tijela (ubojstva, teške tjelesne ozljede), slijede osuđenici za kaznena djela protiv imovine, spolnih sloboda i spolnog ćudoređa, opće sigurnosti ljudi i imovine, te sigurnosti prometa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći broj zatvorenika osuđen je na kazne od jedne do pet godina i od pet do deset godina zatvora. Dvadesetogodišnju kaznu služi 27 osoba, a najdužu moguću kaznu do 40 godina zatvora izdržavaju četiri osobe.

Prošle je godine kroz zatvore prošlo i oko 1.200 ovisnika, od kojih 70 maloljetnika. Za dnevni trošak smještaja, hrane, liječenja, osobne higijene, izobrazbe, slobodnih aktivnosti i naknade za rad po jednom zatvoreniku, hrvatski su porezni obveznici prošle godine izdvajali 40 kuna. Ako se uz to pridodaju troškovi zaposlenih te održavanja objekata i opreme, taj je iznos po zatvoreniku iznosio 273 kuna dnevno.

Uz postojećih šest kaznionica (Lepoglava, Požega, Turopolje, Lipovica kraj Popovače, Valtura kraj Pule i Bolnica za osobe lišene slobode), pomoćnik ministra pravosuđa zadužen za izvršenje kaznenih sankcija Vjekoslav Jazbec najavio je skori završetak radova na novoj kaznionici u Glini. Ona bi, tvrde u ministarstvu, trebala "rasteretiti" Lepoglavu, kao jedinu kaznionicu zatvorenog tipa, te okružne zatvore u Splitu, Zadru i Bjelovaru. Kako su, osim Lepoglave, kapaciteti ostalih kaznionica popunjeni samo 30 do 40 posto, ministarstvo planira preustroj zatvorskog sustava koji bi osigurao ravnomjerniji raspored zatvorenika po kaznionicama. Jazbec najavljuje i smanjenje broja zaposlenih zbog nepovoljnog omjera zaposlenih i zatvorenika.

Trenutno je u zatvorima i kaznionicama zaposleno 3.194 djelatnika tako da u prosjeku na jednog zatvorenika dolazi jedan zaposlenik, dok je u Europi prosjek jedan zaposlenik na tri zatvorenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo