Kreme za sunčanje mogu štetiti?

Kemikalija korištena u većini krema za sunčanje kojima se branimo od nastajanja raka na koži i same djeluju štetno po zdravlje - tako bar tvrde znanstvenici iz Norveške.

7.10.2000.
21:58
VOYO logo

Znanstvenici su otkrili da octyl metoxycinnamate (OMC), koji se koristi u 90 posto krema za sunčanje radi zaštite od ultravioletnog zračenja može biti vrlo štetan dospije li u ljudski krvotok - tvrdnje se temelje na istraživanju laboratorijskih miševa.

Dodajući male koncentracije kemikalije u otopinu etilnog alkohola koja je sadržavala stanice miša spoznali su da dok preko 90 posto stanica preživljava u čistoj alkoholnoj otopini, u dodiru s OMC kemikalijom polovica od njih ugiba.
Zatim su postupak, radi simulacije sunčanja, ponovili pod lampom; za dva sata kemikalija je usmrtila još više stanica.
Znanstvenici s Norveškog zavoda za zaštitu od radijacije sugeriraju da kemikalija u dodiru sa svijetlom postaje dva puta otrovnija i upozoravaju da je upotreba proizvoda koji sadrže OMC spoj krajnje opasan.

Dakako, proizvođači krema za sunčanje opovrgavaju navode ovog istraživanja jer testovi na miševima se teško mogu primijeniti na ljudima. OMC je navodno temeljito ispitan i nema razloga da se plašimo - pa nismo mi miševi, dodaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treći stručnjak, dr. Charlotte Proby, dermatolog na Imperial Cancer Research Fund kaže: - Teško je na ljude primijeniti rezultate dobivene na miševima. No, bez dvojbe najbolji savjet bi bio, izbjegavajte sunce, dobro se pokrijte odjećom, nosite šešir i sunčane naočale. I ipak ne odustajte od krema, ukoliko se sunčate i takva zaštita je bolja od nikakve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo