KOŠARKA: / Lakersima NBA prsten nakon dvanaest godina

U šestoj utakmici finala NBA lige Lakersi su na domaćem parketu pobijedili Indianu sa 116:111 i s ukupnim omjerom 4:2 osvojili dugo čekanu titulu, dvanaestu u klupskoj povijesti.

15.6.2001.
11:45

Još od sada već davne 1988., kada su u finalu s tijesnih 4:3 svladali Detroit, Lakersi su godinama gledali druge kako se uspinju na najcjenjeniji američki sportski tron. 2000., u kojoj su napokon "pomeli" konkurenciju, izdržavši teško breme favorita, pamtit će i po vanserijskim minutama Shaquillea O'Neala, koji je ove sezone prigrabio titulu najkorisnijeg igrača u čak tri kategorije, kao MVP NBA lige, finala i All Star susreta. "Veliki Shaq" treći je igrač u povijesti NBA lige koji je u jednoj sezoni uspio odnijeti sve tri MVP nagrade. Prije njega dvaput je isto učinio Michael Jordan, a jednom Willis Reed.
O'Neal je sve na parketu zasjenio i sinoć. Ubacio je 41 poen, zaustavivši se na brojci od 12 skokova.
"Osam godina priželjkivao sam osvajanje naslova konačno sam
ostvario taj cilj", izjavio je nakon utakmice 28-godišnji O'Neal, koji je u Los angeles došao 1996., nakon igranja u dresu Orlanda.
Svoj sedmi NBA prsten osvojio je Phil Jackson. Prvi bez Michaela Jordana, te prvi otkako nije na klupi Chicago Bullsa, s kojima je izborio ostalih šest naslova, posljednji 1998. godine. Sinoćnji dvoboj označio je i kraj trogodišnje trenerske karijere Larrya Birda.

Ključni trenutak šeste finalne utakmice bila je posljednja četvrtina. Lakersi su je dobili s 37:27, a najvažnije poene u njoj ubacio je Kobe Bryant. Bryant je uz 10 skokova postigao ukupno 26 poena, od čega četiri iznimno važna s crte za slobodna bacanja u posljednjih 13 sekundi.

Jedino vodstvo Lakersa do početka posljednje četvrtine bilo je ono s kraja prvih dvanaest minuta igre. Tri minute prije kraja treće četvrtine Brian Shaw ukrao je loptu Roseu, a O'Neal je u protunapadu poentirao. Lakersi su tada poveli, a "Shaq" je slobodnim bacanjima povećao prednost domaćina. Uz O'Nealovo pokrivanje Rose je zatim promašio koš, a Rick Fox pogodio je tricu za vodstvo Pacersa 94:90.

Šest minuta prije kraja Indiana je tricom Rosea ponovno izjednačila na 103:103. Pet minuta i tri sekunde prije posljednjeg zvuka sirene gosti su imali još jednu priliku za obrat, no nisu je uspjeli iskoristiti. Robert Horry, koji je sinoćnjim slavljem osvojio svoj treći naslov prvaka, presjekao je napad gostiju, a O'Neal je pogodio s tri metra. Rose je ponovno pogriješio, kiks je kaznio Bryant košem sa šest metara.
Bird je zatim pozvao minutu odmora, nakon čega su igrači
Indiane u 21 sekundu napravili tri osobne pogreške nad O'Nealom, koji je pak, od šest, pogodio samo jedno slobodno bacanje.
Nakon uspješnih akcija Glena Ricea i Crosherea, uslijedile su dvije pogreške s obje strane, Bryanta i Millera. U sljedećem napadu na Bryantu je napravljen prekršaj pri pokušaju šuta za tri poena. S crte za slobodna bacanja Bryant je bio nepogriješiv, pa je prednost Lakersa 13
sekundi prije kraja iznosila 114:109.
Pet sekundi prije kraja Dale Davis postigao je koš za Pacerse, a Bryant je ponovno s crte za slobodna bacanja zapečatio sudbinu Indiane.

Kod Lakersa Glen Rice je ubacio 16 poena, dok su kod Indiane, uz Rosea koji je ubacio 29 poena, zapažen učinak imali Reggie Miller (25), Davis (20, 14 skokova)