Doslovno preko noći život u Hrvatskoj se drastično promijenio. Od ponoći je na snazi cijeli niz zabrana aktivnosti koje smo dosad uzimali zdravo za gotovo.
- Nimalo poticajne vijesti! Epidemija koronavirusa u Italiji trajat će još barem tri mjeseca
- Ministarstva rade po posebnom režimu, ali nisu svi zaposleni kod kuće: 'Vodimo računa o sigurnosti'
Zatvoreni su kafići, neprehrambene trgovine, frizerski i kozmetički saloni, teretane, bazeni - ukratko sva ona mjesta koja nisu nužna za život, a na kojima se okupljao veći broj ljudi.
Naš život se počeo malo ozbiljnije mijenjati. Sve u cilju zaštite građana. Kako je ministar unutarnjih poslova i najavio, život se doista i promijenio. Nema više Hrvatima omiljenog hobija - kave na otvorenome - zatvoreni su kafići, kao i sve trgovine koje ne prodaju hranu i higijenske potrepštine, zatim muzeji, kazališta, kina, knjižnice, cvjećarnice... Zagrepčani kažu, nikada nisu vidjeli prazniji grad.
Rastavljale su se i pospremaleterase, a kava se umjesto na špici, pila na klupicama. Puste su i osječke ulice i kafići.
"Ovo je slična situacija kao što smo imali 90-ih. Drukčije su okolnosti, ali su opasnosti koje nam prijete možda i veće nego što su bile tada. I moramo se držati pravila. Nema nitko pravo u ovom trenutku loviti u mutnom", ističe osječko-baranjski župan Ivan Anušić.
Prazni su i kafići na splitskojrivi. Ne rade više ni frizeri i kozmetičari. U ovom salonu danas se umjesto čišćenja lica čistio prostor prije zatvaranja.
Smiju raditi samo oni ugostiteljski objekti koji pripremaju i dostavljaju hranu, tržnice, pekarnice, banke, ljekarne, kiosci, tehnički pregledi, benzinske postaje, tregovine hrane za životinje i dječje opreme. Sve ostalo - zatvara se na minimalno mjesec dana.
"Danas je zvao čovjek, treba grijač za bojler. Kaže, mjesec dana bez grijača za bojler, to ne ide. Jako je teško, mi smo u prostoru, u najmu, moramo platiti mirovinsko, socijalno, radnika. Nemam u planu otpuštanje radnika. I on treba dobit plaću, treba živjet od nečega", prepričava vlasnik trgovine rezervnim dijelovima za kućanske aparate DamirVitez.
Više ne smiju raditi ni teretane, bazeni, fitness centri, a zabranjuju se i vjerska okupljanja.
"Do daljnjega se otkazuju sve svete mise, slavlja sakramenata, svih događaja i unutar zatvorenih i na otvorenim prostorima. Da vjernici ovu obvezu zamijene molitvom, postom, dobrim djelima, čitanjem Božje riječi", rekao je glasnogovornik Hrvatske biskupske konferencije Zvonimir Ancić.
- Rade iako su svjesni opasnosti, ali i važne uloge koju imaju u krizi: Donosimo priču o pravim herojima
- Neobična pitanja za pozivni centar 113: 'Mogu li reći mužu da ne dolazi, malo bih se odmorila?'
Crkve će biti otvorene, ali u njih smije ući samo 10 ljudi. Hrvati iz zemlje više ne smiju ni preko granice, a preporuka je i da se ne smanjuje udaljenost između osoba od jednog metra na otvorenom i dva metra u zatvorenom prostoru. Mjera koju će ipak biti malo veći izazov kontrolirati i ispuniti.