Nove mjere, nova doza kritika na račun Stožer civilne zaštite. Naime, nakon što je na konferenciji za novinare predstavljen novi paket mjera u borbi protiv koronavirusa, za RTL.hr žestoko je reagirao predsjednik Udruge ugostitelja, Marin Medak.
Ali, krenimo redom. Nacionalni stožer civilne zaštite donio je u petak nove mjere protiv koronavirusa, nakon što dosadašnje nisu smanjile uspon broja zaraženih, a primjenjivat će se od subote u ponoć do 15. prosinca, najavio je voditelj Nacionalnog stožera i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Božinović je na konferenciji za novinare rekao kako je iz svih podataka vidljivo da nismo ostvarili pad broja zaraženih, koji je bitan kako bi se rasteretio bolnički sustav.
Nije došlo do pada broja zaraženih, dogovorene nove mjere
"Desetak dana najavljujemo - ako se ne postigne pad u ovom tjednu, a do njega očito nije došlo, da će Stožer razmotriti nove mjere. Te mjere su danas dogovorene", kazao je Božinović.
Mjere se odnose na ograničenje javnih događanja i okupljanja na 25 osoba umjesto 50, kako je bilo do sada, ograničenje svadbenih svečanosti na 15 umjesto 30 osoba, dok na pogrebima može biti prisutno najviše 25 osoba umjesto 30, a sućut se ne smije izražavati bliskim kontaktom.
Privatne svečanosti se ograničavaju na 10 osoba umjesto 15, a sportska natjecanja mogu se održavati bez gledatelja te uz pridržavanje mjera kao dosad.
Obustavlja se rad noćnih klubova, kasina i automat klubova, a ostali ugostiteljski objekti radit će do 22 sata, uz istaknutu obavijest o najvećem broju gostiju koji mogu biti u objektu sukladno preporukama HZJZ-a.
Takvu obavijest o najvećem broju kupaca morat će istaknuti i prodavaonice i trgovine, a obveza je svih trgovina i trgovačkih centara da u vrijeme očekivanog dolaska većeg broja kupaca, kao što su sniženja i predblagdanske nabave, poduzmu dodatne mjere kako u prostorima ne bi boravio veći broj kupaca od dopuštenog.
Za okupljanja koja nisu ograničena na 25 osoba, a to su profesionalni umjetnički programi, kino projekcije, vjerski obredi i sjednice predstavničkih tijela uvedena su dodatna ograničenja. Broj prisutnih osoba ograničava se na veličinu prostora, a za svaku osobu mora biti osigurano četiri četvorna metra površine uz pridržavanje mjera.
Također se uvodi zabrana prodaje alkoholnih pića od 22 sata do 6 sati ujutro. Provedbu mjera kontrolirat će pripadnici Ravnateljstva civilne zaštite, policijski službenici i i Državni inspektorat.
Božinović je izvijestio da je Nacionalni stožer odobrio strože mjere na prijedlog županijskih stožera za Varaždinsku i Osječko-baranjsku županiju i grad Daruvar.
Strože mjere za Varaždinsku županiju
U Varaždinskoj županiji to je zabrana održavanja svih javnih događanja i okupljanja na otvorenom na kojem je prisutno više od 20 osoba, zabrana okupljanja u zatvorenim prostorima, privremena obustava rada ugostiteljskih objekata uz izuzetak dostave hrane, obustava umjetničkih programa i sličnih manifestacija, privremena obustava sportskih natjecanja i treninga u sportovima u kojima dolazi do fizičkog kontakta. Odluke stupaju na snagu danas, rekao je Božinović.
Što se tiče financijske naknade ugostiteljima koji zbog novih mjera neće moći raditi, Božinović je rekao kako takva naknada već postoji, te da će se o svemu razgovarati na Vladi. To je stvar drugih resora koji su o svemu upoznati i sigurno će pronaći način da se u razgovor s predstavnicima tih djelatnosti nađe održivo rješenje, kazao je.
Medak za RTL: Bez obeštećenja ovo neće ići
Kada smo ga upitali da nam komentira najnovije mjere Stožer, predsjednik Udruge ugostitelja Marin Medak nije krio ljutnju.
"Mi smo odavno već najavili Ustavnu tužbu. Sada je jasno da bez obeštećenja ovo neće ići. Ne može se zatvarati jedna djelatnost, a druge ostaviti otvorene. Ne mogu oni nas zatvoriti, što se događa u pojedinim županijama, bez obeštećenja", kazao je za RTL.hr Medak i dodao:
"Mi smo praktički kopipejstali njemački Ustav. Oni su dali 75 posto od prometa kao obeštećenje, tako i Austrija. Mi moramo shvatiti da isti princip funkcionira i kod nas", jasno će.
"Državno odvjetništvo kaže da probamo to mirno riješiti, a ako se ne riješi, idemo s kolektivnom tužbom. Imamo tri godine za pripremanje i prikupljanje svih članova tužbe. Znamo da će to trajati 6, 7 godina, ali što je tu je. A onda će država još platiti i kamate", rekao je na kraju za RTL.hr Marin Medak.