došao je i taj dan /

U nedjelju kreće cijepljenje protiv covida! Evo što trebate znati o cjepivu - od čega se sve sastoji i tko ga ne bi smio uzeti

Image
Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Da bi se život vratio koliko-toliko u normalu treba se cijepiti najmanje 70 posto populacije, no mnogi pružaju otpor

26.12.2020.
13:55
Armin Durgut/PIXSELL
VOYO logo

Teoretičari zavjera i antivakseri već mjesecima šire dezinformacije o cjepivu protiv koronavirusa. Jedna od češće spominjanih teorija urota je onda da iza cjepiva stoji osnivač Microsofta Bill Gates kako bi pomoću njega ugradio ljudima mikročip za praćenje.

To, naravno, nije ni blizu istini kao niti teorija da se u cjepivu nalaze stanice ljudskih embrija. Da je tome tako, teško da bi Vatikan stao iza cjepiva. No, to što nešto nije istina, ne znači da neki u to ipak neće povjerovati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A da bi se život vratio koliko-toliko u normalu treba se cijepiti najmanje 70 posto populacije neke zemlje pa teorije zavjere, kojih ne manjka ni u Hrvatskoj, predstavljaju prijetnju povjerenju građana u cijepljenje. 

Dugo očekivano Pfizerovo cjepivo protiv protiv SARS-CoV-2 virusa napokon je stiglo i u našu zemlju, no riječ je o manjoj, simboličnoj količini, točnije 9750 doza. Kako je najavljeno, prvo će se cijepiti osobe iz prioritetne skupine: korisnici domova za starije te djelatnici domova kao i zdravstveni radnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Prve doze /

FOTO Capak u svitanje dočekao cjepivo! Prve doze stigle u pratnji policije jer se radi o nacionalnoj sigurnosti

Image
Prve doze /

FOTO Capak u svitanje dočekao cjepivo! Prve doze stigle u pratnji policije jer se radi o nacionalnoj sigurnosti

Kampanja cijepljenja protiv koronavirusa kreće istog dana na nivou cijele Europske unije, 27. prosinca i trajat će tri dana. 

Prvi dani cijepljenja u Velikoj Britaniji iznijeli su na vidjelo i prve probleme: teške alergijske reakcije kod nekolicine osoba, što je samo potaknulo dodatna pitanja, ali i strahove. 

Pfizer je, u cilju da odagna sumnje, objavio sastav svojeg cjepiva. No, puno je tu kemije, biologije, farmakologije, pa je komponente cjepiva nešto laičkijim rječnikom objasniodr. sc. Stribor Marković, magistar farmacije i diplomirani inženjer medicinske biokemije. Marković je radio na zavodu za organsku kemiju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta u Zagrebu, u istraživačkom institutu Plive te Imunološkom zavodu gdje je kao direktor kvalitete izučavao kontrolu kvalitete cjepiva.

Od čega se sve sastoji pojedinačna doza Pfizerovog cjepiva?

„Pojedinačna doza iznosi 0,3 mL i kvantitativni sastav u miligramima je sastav u toj dozi. U cjepivu se nalaze anorganske soli: 0,36 mg natrij klorida, 0,01 mg kalij klorida, 0,07 mg natrij hidrogenfosfat dihidrata i 0,01 mg kalij dihidrogenfosfata. Funkcija tih tvari je održavanje stabilnog pH (kiselosti) i optimalne koncentracije soli koja ne šteti ljudskom tkivu i koja istovremeno stabilizira lipidne nanočestice. Osim anorganskih soli cjepivo sadrži i 6 mg šećera sukroze (saharoze) koja služi kao stabilizator. Cjepivo sadrži 0,03 mg mRNA", piše Marković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi oni koji su se tek zainteresirali, mogu nastaviti čitati tekst:

„Cjepivo sadrži lipidnu (masnu) komponentu koja omogućuje ulazak mRNA u stanice. Zajedno s mRNA one tvore lipidne nanočestice skraćenog naziva LNP (lipid nano-particles).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva je kolesterol, lipid koji nalazimo u ljudskom tijelu u normalnim, zdravim membranama. U jednoj dozi nalazi se 0,2 mg kolesterola. On stabilizira dvoslojnu lipidnu strukturu lipidnih nanočestica sličnu staničnim membranama.

Drugi lipid je 1,2-distearoil-sn-glicero-3-fosfokolin kojeg ima 0,09 mg po dozi. To je lipid koji nastaje i u živim organizmima, a prepoznajete ga pod grupnim nazivom lecitin. Kao i kolesterol, on stabilizira dvoslojnu lipidnu strukturu lipidnih nanočestica. Dvoslojna lipidna struktura koja sliči našim staničnim membrana omogućuje ulazak mRNA u stanice.

ALC-0315, (4-hidroksibutil)-azanedil)-bis-(heksane-6,1-diil)-bis-(2-heksildekanoat), je kationski lipid. U cjepivu ga ima 0,45 mg. „Kationski“ znači da ima pozitivan naboj pri fiziološkom pH (kiselosti) ljudskog tijela. Zašto je potrebno da naboj bude pozitivan? mRNA molekula je pri fiziološkom pH organizma negativno nabijena. Pozitivno nabijeni kationski lipid stupa u interakciju s negativno nabijenom mRNA molekulom jednostavnim zakonima elektrostatskog privlačenja.

Tako se mRNA inkapsulira (ugradi) u stabilne lipidne nanočestice. Kako je moguće da tako čvrst kompleks oslobodi čistu mRNA molekulu? Da bi cjepivo bilo djelotvorno, mRNA mora na neki način izaći iz tog čvrstog zagrljaja s ALC-0315 jednom kad uđe u stanicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tu u pomoć pozivamo staničnu biologiju. mRNA lipidne nanočestice ulaze u endosome, malene „mjehuriće“ okružene membranom lipida. Endosomi se nalaze u citoplazmi stanice. I dok je pH citoplazme oko 7,0 (neutralna), pH endosoma je prilično kiseliji, sve do pH 4,5. Kada LNP uđu u kiseli sadržaj staničnih endosoma, dolazi do promjene naboja mRNA – ona prestaje biti negativno nabijena. Zbog toga dolazi do oslobađanja slobodne mRNA iz lipidnih nanočestica u citoplazmu i dolazak do ribosoma gdje će mRNA odigrati svoju fiziološku funkciju.

Posljednja lipidna komponenta je ALC-0159, 2-[(polietilen glikol)-2000]-N,N-ditetradecil-acetamid) koje ima 0,05 mg po dozi. Injektiranjem cjepiva u mišićno tkivo, lipidne nanočestice bi mogle reagirati s proteinima koje nalazimo na membranama stanica i u međustaničnom prostoru. ALC-0159 stabilizira kompleks lipidnih nanočestica i mRNA i sprječava nespecifično vezanje za proteine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potencijalno vezanje lipidnih nanočestica za proteine moglo bi smanjiti efikasnost ulaska mRNA u stanice. ALC-0315 i ALC-0159 su novi ekscipijensi (pomoćne tvari) koje su se pojavile s RNA lijekovima. Polietilen glikol nalazi se u sastavu niza oralnih i injekcijskih lijekova. U cjepivu se nalazi i voda za injekcije“, pojasnio je Marković.

A čega u cjepivu nema?

„Cjepivo ne sadrži konzervanse, proteine jaja, gluten, orašide i sjemenke niti se te tvari koriste u procesu proizvodnje. Vrlo rano u procesu proizvodnje koristi se jedan od derivata kravljeg mlijeka, no u konačnom proizvodu se ne očekuje njihov nalazak. U ranoj fazi proizvodnje koristi se antibiotik kanamicin, kojeg ne očekujemo u konačnom proizvodu u količinama koje možemo detektirati analitičkim tehnikama. U cjepivu se ne nalaze penicilin, neomicin i drugi antibiotici.

Alergija na penicilin nije prepreka cijepljenju. Alergija na lateks nije prepreka jer čepovi bočica nisu napravljeni od lateksa već od bromobutila. Alergija na jaja, soju, orašide te celijakija nisu prepreka cijepljenju.

Trenutne smjernice u Ujedinjenom Kraljevstvu upozoravaju samo na osobe koje su imale povijest anafilaktičke reakcije na druga cjepiva, prvu dozu SARS-CoV-2 cjepiva te hrane.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iste smjernice upozoravaju na osobe s prethodnom anafilaktičkom reakcijom na polietilen-glikol (PEG, makrogol) iz drugih lijekova. U SAD-u upozoravaju na osobe koje su imale ozbiljne reakcije na komponente cjepiva,“ navodi dr. Stribor Marković.  

I još neka pitanja koja se često postavljaju:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Može li mRNA cjepivo promijeniti genetski kod?

Ne. Da bi se to dogodilo, bio bi nam potreban enzim koji „prepisuje“ RNA u DNA, a taj enzim naše tijelo ne posjeduje. Retrovirusi kao HIV sadrže taj enzim i naizgled oni bi mogli prepisati RNA u DNA. No, pacijenti koji su inficirani HIV-om su danas ionako na visokoaktivnoj antiretroviralnoj terapiji što uključuje i blokadu tog enzima. Glavna je prednost mRNA što je – nestabilna. U našim stanicama se razgrađuje nakon nekog vremena kao i naša vlastita RNA te time nestaje.

Može li mRNA cjepivo izazvati reakciju poput odbacivanja transplantiranog organa?

Ne. Premda je imunološki proces odbacivanja transplantiranog organa kompleksan, nedostaje ključna molekula. To je tzv. nama strana MHC molekula koja se nalazi na svakoj stanici transplantiranog organa. Naš organizam tu MHC molekulu prepoznaje kao stranu i tako odbacuje organ. MHC je protein koji inače sudjeluje u imunološkom odgovoru. mRNA cjepiva ne sadrže mRNA iz kojih bi nastale MHC molekule.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spike protein navodno sliči na prirodne ljudske proteine sincitine koji sudjeluju u nastanku posteljice (placente). Može li doći do problema nastanka autoimunog procesa i sterilnosti?

Takva protutijela nastaju i kod prirodne infekcije virusom SARS-CoV-2 i do sada nije zamijećen problem u ranoj trudnoći gdje bi takva protutijela doista mogla stvoriti problem. Trenutna SARS-CoV-2 cjepiva nisu ispitana u trudnica i dok se ne ispitaju u zasebnoj studiji neće niti biti njima namijenjena. Gp160 je protein HIV-a koji je još sličniji sincitinima. Cjepivo s gp160 je ispitano u ljudima pa takav problem nije zamijećen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo