Na koje lijekove računati? / Istražili smo kako se pripremiti za kućno liječenje od bolesti COVID-19. Evo što bi sve trebalo imati pri ruci

Jednom kad nastupi strah, slijedi i panika

15.12.2020.
8:20
VOYO logo

U kakofoniji informacija i ostrašćenih polemika o epidemiološkim mjerama i desetinama brojki i analiza kojima nas zasipaju mediji, političari, stručnjaci, polustručnjaci i nestručnjaci ponekad je vrlo teško dobiti one najobičnije, ali ponekad i najvažnije informacije koje građanima u epidemiji mogu zatrebati.

RTL Direkt je zato pokušao odgovoriti upravo na ta osnovna pitanja. A jedno od najvažnijih je liječenje od Covida. Naime, već neko vrijeme mnoge bolnice primaju samo najteže bolesnike, one kojima treba kisik ili respirator. Dakle, velika većina oboljelih mora se liječiti od kuće s osloncem na svog liječnika obiteljske medicine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se pripremiti za kućno liječenje, čime se opskrbiti, na koje lijekove trebate računati, možete li ih i gdje kupiti?

Vitamini, omega masne kiseline, paracetamoli - samo su dio kućne antikorona apoteke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Cijepljenje u SAD-u /

Medicinska sestra iz New Yorka prva u Americi primila cjepivo za COVID-19: 'Ovo je svjetlo na kraju tunela'

Image
Cijepljenje u SAD-u /

Medicinska sestra iz New Yorka prva u Americi primila cjepivo za COVID-19: 'Ovo je svjetlo na kraju tunela'

"Iskreno, ja to imam uvijek bez ozbira na situaciju Covida. Za skidanje temperature, evo i ulje crnog kima, mi smo spremni", poručila je Ivana iz Zagreba.

Jer ovih se dana često ljekarne posjećuju uz isto pitanje - kako protiv korone?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Primjećujemo pojačan dolazak ljudi koji je uvjetovan sa sve više oboljelih od koronavirusa. Najčešće dolaze ukućani, dolaze po preparate za snižavanje temperature, sirupe protiv kašlja, druge preparate, tu su c i d vitamin, traže i cink, znači sve za jačanje imuniteta", kazala je Lidija Grđan, magistra farmacije.

Slušaju o covidu u vijestima, čitaju u novinama, ali kad ih pogodi tek onda shvate koliko malo znaju osnovnih informacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ima svakakvih dogodovština u ordinaciji, meni je najsimpatičnije kad nazovu, da ne diskriminiram, ali moram napomenut da su više muški koji zovu. Evo izmjerio sam temperaturu 37 sa 2, jel to COVID moram li u bolnicu? Neznanje postoji neovisno o doktorima i medijima koji stalno ponavljaju", rekla je Mirela Marković, liječnica obiteljske medicine.

Jer jednom kad nastupi strah, slijedi i panika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prvo im kažem da se smire, panika je najgori neprijatelj. Mirovanje svakako, tekućina litra do dvije, znači ne dvije čaše vode na dan samo. Otopina za ispiranje nosa, to je bitno za sluznicu", rekla je Marković.

Pa da utvrdimo gradivo! Kod kuće bi bilo dobro imati: Vitamine C i D, paracetamole za skidanje temperature, sprej za vlaženje nosa, sirup protiv suhog kašlja i dodatke za podizanje imuniteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A postoje i neke druge metode kojima možete pomoći vlastitim plućima da se lakše bore. Puhanje balona spasilo ga je od bolnice, poručuje Darko Milinović koji je imao teži oblik COVIDA.

"Imao sam citokinsku oluju i organizam je počeo otkazivati i bio sam pred respiratorom. Vježbe koje pokazujem je puhanje balona jer ventiliraju pluća i ležanje na trbuhu jer se trako oslobađa dio pluća koji se najmanje gibaju i zbog čega bi do tog zraka moglo doći do dodatne infekcije", poručio je Darko Milinović, ličko-senjski župan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I ne, ove vježbe nisu bezveze, potvrđuje nam to i pulmolog sa zagrebačke Dubrave koji je i sam prebolio bolest.

"Od usporenog i dubokog disanja, uz disanje kojim opuštamo prsni koš, širenje ramena, širenje prsnog koša, pa i to napuhivanje balona ima logiku. REZ Vrlo je bitno da pacijenti mijenjaju položaj tijela s s boka na bok i na trbuh, definitivno se pokazalo da rasterećuje upalu", izjavio je pulmolog Saša Srića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jer jednom kad COVID poprimi teži oblik, to znači i tešku upalu pluća. Tada oboljeli odlazi u bolnicu gdje liječnici posežu za ozbiljnijom terapijom poput antiviralnog lijeka Remdesivir ili pak kortikosteroida.

"Ti su se lijekovi pokazali učinkovitima i zasad su jedini na tržištu koje primjenjujemo. To su sve lijekovi koji su namijenjeni pacijentima koji su u bolnici. Oni sa blažom slikom, oni nisu razvili upalu pluća tako da su tu i dalje simptomatske mjere", rekao je Srića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Priča se ovih dana i o Favicoviru - antiviralnom lijeku koji još uvijek nije u hrvatskim smjernicama za liječenje COVIDA. Ali taj kao i Remdesivir i kortikosteoridi su ipak ozbiljni lijekovi koji se ne bi trebali uzimati na svoju ruku. Već se držati dobrih starih preporuka - dobar imunitet, san, tekućina i vježbe pluća protiv neprijatelja broj jedan u državi.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo