Sva cjepiva protiv koronavirusa nisu stopostotna zaštita da virus nećete dobiti. Efikasnost varira od cjepiva do cjepiva, no uglavnom je veća od 90 posto. Međutim, sva dosadašnja istraživanja pokazuju da 100 postotno štite od težih oblika Covida-19 i smrti. Pokazuju to i podaci koje smo dobili od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Među 8474 osobe koje su koronavirus dobile nakon cijepljenja prvom dozom sigurno je bilo više njih koji su se zarazili unutar dva tjedna od primanja cjepiva, kada cjepivo još nije potaknulo imunitetni odgovor, no HZJZ ne vodi tu statistiku. Vodi je međutim za cijepljenje drugom dozom.
Od 845 osoba koje su se, dakle, razboljele nakon druge doze cjepiva, kod njih 556 prošlo je 14 i više dana od druge doze (65,8% onih koji su se razboljeli nakon druge doze odnosno 0,176% svih koji su dobili dvije doze), navodi HZJZ.
801 osoba hospitalizirana je nakon što se zarazila koronom nakon primanja prve doze, a 81 je hospitalizirana nakon primanja druge doze, međutim, nitko od njih nije završio na respiratoru, te nitko nije umro, pokazuju podaci u HZZO-ovoj bazi podataka i u registru Covid smrti.
Čime su cijepljeni?
Najveći broj građana je cijepljeno Comirnaty cjepivom proizvođača Pfeizer/BioNTech. Oni čine i najveći broj zaraženih nakon prve ili druge doze cjepiva, no u skupini od 556 osoba koje su Covid-19 dobile 14 i više dana od primanja druge doze, onih koji su primili baš Pfeizerovo cjepivo je daleko najviše, čak 506 od ukupnog broja. Pozitivno na koronavirus 14 i više dana nakon primanja AstraZenece bilo je 13, a 26 je primilo Modernu. I hospitaliziranih je najviše među "Pfeizerovcima" - od 81 osobe hospitalizirane nakon što su se razboljele 14 i više dana od primanja druge doze cjepiva, njih 64 je primilo Pfeizer, pet AstraZenecu, a 11 Modernu. Za jednu se osobu u statistici izgubilo čije je cjepivo primila.
Statistika koju nam je poslao HZJZ sadrži još neke zanimljive podatke. Od 556 osoba koje su se zarazile nakon što je prošlo dva tjedna od trenutka kada su primile drugu dozu, te je cjepivo trebalo proizvesti imunitetni odgovor, 213, odnosno 38,3% je bilo muškaraca, dok je žena bilo čak 343, odnosno 61,7%. Prosječna im je dob bila 57 godina (no raspon je od 13 do 96)
Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak je na konferenciji za novinare Stožera Civilne zaštite rekao nešto o ovim podacima. Poslušajte što je rekao.