Iako hrvatski nadbiskupi i biskupi u ovo vrijeme pozivaju na pojačanu molitvu, za sve crkve diljem zemlje uveli su posebne mjere i zabrane.
Rizičnim skupinama ne preporučuju dolazak u crkvu, a savjet je i da se mise i ispovijedi održavaju na otvorenome.
Sa samo tridesetak vjernika, bez pjevanja i s praznim stolicama. Tako je izgledala nedjeljna misa u splitskoj katedrali, a pustije nego inače bile su i ostale splitske crkve.
"Primijetili smo kako je manji broj bio pohođenja na svetu misu i čujem od drugih kolega da je ista situacija. Međutim, s tim padom vjernika zapravo možemo samo promatrati kako se povećala ljubav za bližnjega", kazao je don , župni vikar u župi sv. Spasa u Mejašima.
Svete mise u ovo su korizmeno vrijeme drukčije i zbog još nečega. Zbog čega, pojašnjava nam don , kanonik splitskoga Prvostolnog kaptola:
"Preporučeno je da se u crkvi ne stavlja blagoslovljena voda u kamenice, da se preko mise ne skuplja milostinja."
Vrata crkve ostaju otvorena, ukinuto je davanje "znaka mira" rukovanjem, a pričest se prima na ruku. Sve je to dio preporuka biskupa radi suzbijanja epidemije koronavirusa.
U dubrovačkoj katedrali su, za one kojima se ne preporučuje dolazak u crkve, svetu misu prenosili videostreamom.
"Nećemo svojim nerazboritim ponašanjem ugroziti ne samo svoj život nego i živote drugih", kaže mons. , dubrovački biskup.
I u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji razmišlja se o tome.
"Imamo opremu i poduzimamo neke mjere da možda idući tjedan krenemo iz neke župe s online svetim misama", otkriva don Josip Ulić.
U međuvremenu, svi vjernici su pozvani i na dodatnu molitvu.