Ove godine je u svijetu za Božić poklonjeno najmanje 50 milijuna različitih knjiga. Za poklon se često bira neki naslov koji dosta govori o intelektualnim stremljenjima ili pretenzijama darovatelja i primatelja, kao i one knjige koje odlično izgledaju kad se stave na policu. Međutim, prema nekim procjenama čak milijun knjiga od tog ogromnog broja poklona ostane ne samo nepročitano, nego ponekad čak i neotvoreno. O tome je teško skupiti pouzdane statistike; većina ljestvica bavi se brojem prodanih knjiga, ali onog trena kad one budu plaćene i preuzete, izdavači i knjižari gube interes za njihovu daljnju sudbinu.
Među najpretencioznijim knjigama svakako je svjetski bestseler prodat u devet milijuna primjeraka: "Kratka povijest vremena" Stephena Hawkinga. Ta knjiga se nalazi na mnogo većem broju polica nego što ima ljudi koji su je zbilja pročitali do kraja; a čak i među onima koji su došli do kraja njene 234 stranice, mali broj može se pohvaliti razumijevanjem pročitanog štiva. Mnogo lakša "literatura" koja se isto toliko često poklanja i isto toliko često ostane nepročitana, legendarna je "Guinessova knjiga rekorda".
Michael Kinsley, urednik časopisa "New Republic", jednom je pokušao izmjeriti "pročitanost" knjiga i prije pet godina je u 70 odabranih knjiga u jednoj washingtonskoj knjižari ubacio među zadnje stranice kupone vrijedne 5 dolara. Taj pokus nije ga ništa koštao, jer niti jedan od kupona (ubačenih među knjige za koje je većina washingtonskih političkih stručnjaka tvrdila da su nezaobilazne, poput "Smrtonosnih gambita: Reaganova administracija i pat-pozicija u kontroli nuklearnog naoružanja" Strobea Talbotta) nikad nije došao na naplatu.
Često primatelji dara pokušaju pročitati poklon, ali su prisiljeni odustati već na sredini i nikad ne dođu do kraja. Prema procjenama, žene češće odustaju od muškaraca, ali razlog tome može ležati u činjenici da su žene sklonije pokušajima čitanja knjiga koje nisu vezane za njihove uske interese. Ukoliko se i vama dogodilo da neko teško štivo ostavite "polupojedeno", možete se braniti činjenicom da se to zna dogoditi i većim intelektualcima koji ponekad preskoče čak i nezaobilazne klasike. Dr. Valentine Cunningham, profesor engleske književnosti na Oxfordu i bivši član komisije za Bookerovu nagradu, priznaje svoj ogroman propust: "'Moby Dick'. Imam pet izdanja te knjige na polici. Stalno mislim da ću, ako kupim neko drugo izdanje, uspjeti stići do kraja, ali do sad mi to nije uspjelo."