Koliko se poklonjenih knjiga zbilja pročita?

Pokloniti nekom knjigu, naročito za Božić, trebalo bi značiti nešto i onom tko poklanja i onom tko prima poklon. Ali, koliko "zvučnih" naslova ostane nepročitano?

26.12.2000.
20:03
VOYO logo

Ove godine je u svijetu za Božić poklonjeno najmanje 50 milijuna različitih knjiga. Za poklon se često bira neki naslov koji dosta govori o intelektualnim stremljenjima ili pretenzijama darovatelja i primatelja, kao i one knjige koje odlično izgledaju kad se stave na policu. Međutim, prema nekim procjenama čak milijun knjiga od tog ogromnog broja poklona ostane ne samo nepročitano, nego ponekad čak i neotvoreno. O tome je teško skupiti pouzdane statistike; većina ljestvica bavi se brojem prodanih knjiga, ali onog trena kad one budu plaćene i preuzete, izdavači i knjižari gube interes za njihovu daljnju sudbinu.

Među najpretencioznijim knjigama svakako je svjetski bestseler prodat u devet milijuna primjeraka: "Kratka povijest vremena" Stephena Hawkinga. Ta knjiga se nalazi na mnogo većem broju polica nego što ima ljudi koji su je zbilja pročitali do kraja; a čak i među onima koji su došli do kraja njene 234 stranice, mali broj može se pohvaliti razumijevanjem pročitanog štiva. Mnogo lakša "literatura" koja se isto toliko često poklanja i isto toliko često ostane nepročitana, legendarna je "Guinessova knjiga rekorda".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Michael Kinsley, urednik časopisa "New Republic", jednom je pokušao izmjeriti "pročitanost" knjiga i prije pet godina je u 70 odabranih knjiga u jednoj washingtonskoj knjižari ubacio među zadnje stranice kupone vrijedne 5 dolara. Taj pokus nije ga ništa koštao, jer niti jedan od kupona (ubačenih među knjige za koje je većina washingtonskih političkih stručnjaka tvrdila da su nezaobilazne, poput "Smrtonosnih gambita: Reaganova administracija i pat-pozicija u kontroli nuklearnog naoružanja" Strobea Talbotta) nikad nije došao na naplatu.

Često primatelji dara pokušaju pročitati poklon, ali su prisiljeni odustati već na sredini i nikad ne dođu do kraja. Prema procjenama, žene češće odustaju od muškaraca, ali razlog tome može ležati u činjenici da su žene sklonije pokušajima čitanja knjiga koje nisu vezane za njihove uske interese. Ukoliko se i vama dogodilo da neko teško štivo ostavite "polupojedeno", možete se braniti činjenicom da se to zna dogoditi i većim intelektualcima koji ponekad preskoče čak i nezaobilazne klasike. Dr. Valentine Cunningham, profesor engleske književnosti na Oxfordu i bivši član komisije za Bookerovu nagradu, priznaje svoj ogroman propust: "'Moby Dick'. Imam pet izdanja te knjige na polici. Stalno mislim da ću, ako kupim neko drugo izdanje, uspjeti stići do kraja, ali do sad mi to nije uspjelo."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo