„Ko neće mleko, neka pije koka kolu i viski i neka duvani u vazdušnoj banji Pančevo“

Vojvođanskim proizvođačima priča oko aflatoksina miriše na zaveru

23.2.2013.
16:34
VOYO logo

Vojvođanski proizvođači mleka pozvali su građane da slobodno piju mleko, jer nije otrovno, i optužili političare da se neodgovorno međusobno obračunavaju preko leđa proizvođača i građana, što će dovesti do nesagledivih posledica i masovnog pokolja stoke.

- Mleko može da se pije bez bojazni za zdravlje i mi ga pijemo i dajemo našoj deci, ali odjednom smo se našli u noćnoj mori u kojoj se političari naslađuju našom mukom. Izgleda da je koncept da se pokolje ovo malo stoke i da je građani pojedu kroz paštete, a da onda pijemo zdravo mleko iz Nemačke i Austrije - rekla je predsednica Centralne asocijacije proizvođača mleka Vojvodine Sanja Bugarski na konferenciji za novinare u Beogradu, prenosi Beta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona je navela da je somborska mlekara od jutros zbog smanjene prodaje počela da otkupljuje svega polovinu proizvedenog mleka od proizvođača i ocenila da se slični potezi mogu očekivati i od drugih mlekara.

Ko treba da proverava mleko?

Sanja Bugarski je rekla da je problem lako rešiti dodavanjem stočnoj hrani fiksatora koji za četiri dana (96 sati) potpuno uklanja aflatoskin iz kravljeg mleka i mesa. - Najveću krivicu snose Ministarstvo poljoprivrede, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu i Zavod za zaštitu bilja koji nije uradio ništa. Ne pomažu nam, nego samo znaju da nam šalju inspekcije da nas kažnjavaju, a instituti i službe dolaze sa fakturama u ruci - rekla je ona. Istakla je da su krivi i veterinarski instituti, regionalne savetodavne službe, poljoprivredni fakulteti, veterinarski inspektori i veterinarska komora, za koju je rekla da je "totalno pala na ispitu". Ona je navela da je Srbija jedina zemlja u Evropi koja nema odgovarajuću laboratoriju, koja košta dva miliona evra, i ocenila da je to tako jer odgovara interesima velikih mlekara. Takođe je dodala i da u bademima, lešnicima i pistaćima ima i do 20 puta više aflatoksina nego u mleku, ali da o tome niko ne govori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ćutali i primali plate

Zamenik predsednika Asocijacije Josip Dulić rekao je da su nadležni državni organi, koji "žive na grbači" građana i proizvođača mleka, mesecima ćutali o aflatoksinu i zatražio njihovu materijalnu i moralnu odgovornost. Predsednik Skupštine Asocijacije Dejan Trajković podsetio je da je u Srbiji do 2010. godine dozvoljeni nivo aflatoksina u mleku bio 0,5 mikrograma po kilogramu, a onda je smanjen na 0,05, i dodao da je mleko u Srbiji isto u poslednjih 50 godina. - Mi kao trujemo, mleko je kancerogeno... takve optužbe su bruka i sramota. Možda je bolje da pređemo na koka kolu i viski i pušimo cigarete u vazdušnoj banji Pančevo - rekao je Trajković. Vojvođanski proizvođači mleka su na pitanje zašto nisu ranije reagovali odgovorili da su bili "zgranuti kampanjom van pameti i stampedom stručnjaka" koje ranije niko nije video.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo