bozanić ne odustaje /

'Kninska primalja i 'U ime obitelji' u službi su čovjeka'

Image
Foto: Marko Prpic/PIXSELL

Kardinal Josip Bozanić je poručio kako 'vjernici i Crkva ne smiju ostati samo promatrači, već se aktivno zauzimati za vjersku slobodu, dakle za čovjeka, njegovo dostojanstvo i istinsku demokraciju'.

18.8.2013.
15:30
Marko Prpic/PIXSELL
VOYO logo

Zagrebački nadbiskup, kardinal Josip Bozanić danas je u Rakovici, za proslave 1700. obljetnice proglašenja Milanskog edikta, poručio kako ljudi poput kninske primalje koja je odbila sudjelovati u pobačaju te onih iz inicijative U ime obitelji koji se bore za brak kao zajednicu muškarca i žene, rade u službi čovjeka te pomažu razvoju demokracije.

Predvodeći misno slavlje u Župi Svete Jelene kardinal Bozanić je poručio kako 'vjernici i Crkva ne smiju ostati samo promatrači, već se aktivno zauzimati za vjersku slobodu, dakle za čovjeka, njegovo dostojanstvo i istinsku demokraciju'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"I kninski slučaj zlostavljanja zbog vjere i kršenja temeljnih ljudskih prava, kao i primjer nepopuštanja zloupotrebi položaja i nezakonitoj prisili, pa i pod cijenu žrtve i otpuštanja s posla, ali i pobjeda zakonitosti, poziv je svim katoličkim djelatnicima u zdravstvu na hrabro svjedočenje svoje vjere i dosljedno življenje svoga kršćanskog poziva", kazao je.

Istaknuo je kako građanske inicijative, koje promiču ustavno pravo roditelja da samostalno odlučuju o odgoju svoje djece, kao i one koje se zalažu da se zaštiti brak kao ustanova jednog muškarca i jedne žene, pomažu odgovornima u državi i društvu da se, poštujući tradiciju hrvatskog naroda, što konkretnije zauzmu u provedbi zakona i prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sve je to u službi čovjeka, a pomaže razvoj demokratskih procesa u hrvatskom društvu", poručio je Bozanić.

Okupljene vjernike pozvao je da budu što dostojniji svjedoci vjere, nade i ljubavi, da noseći vlastiti križ uvijek svjedoče ljubavi koja pobjeđuje zlo. Istaknuo je da se, promatrajući hrvatsku stvarnost, može reći kako Bog Crkvu u hrvatskom narodu vodi do dubljeg razumjevanja naše povijesti, i to u nastojanju da što realnije uočavamo sadašnjost.

Govoreći o Milanskom ediktu, Bozanić je rekao kako tim pravnim aktom nije samo završen višestoljetni progon kršćana, već i doneseno načelo slobode vjeroispovijesti. te da to nije bio akt o toleranciji, već o ravnopravnosti.

"Možemo reći da Milanskim ediktom prvi put u povijesti dolaze do izražaja dvije dimenzije prevažne za dobro organiziranje društva i političke zajednice, a to su vjerska sloboda i laičnost države", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon misnog slavlja predsjednik Hrvatske biskupske konferencije i zadarski nadbiskup Želimir Puljić predao je biciklistima odljev uljanice iz vremena Cara Konstantina koja je pronađena tijekom arheoloških iskapanja u Sisku. Tim se činom, dodao je, povezuje rakovica s Milanom.

"Ponosni smo što smo imali vladare koji su na samim počecima organiziranog života na ovim prostorima otkrili ljepotu kršćanske vjere i svjetlo koje nam od Isusa dolazi. Neka i ova upaljena uljanica iz davnih vremena progovori našem narodu, današnjoj zajednici naroda u koju smo ušli i cijelom svijetu kako nam je svjetlost vjere neobično važna. Danas kao i jučer", poručio je Puljić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo