Knežević razbesneo srpske naftaše

U aferu koja će Naftnoj industriji Srbije doneti preko 7 miliona evra osim Ministarstva poljoprivrede umešano i Ministarstvo energetike

20.3.2013.
22:46
VOYO logo

Javni poziv za izbor najboljeg ponuđača regresiranog dizela D2 ratarima u prolećnim radovima, koji je raspisalo Ministarstvo poljoprivrede, razbesnelo je naftaše u Srbiji.

Naime, ovaj poziv je raspisan tako da ga jedino može ispuniti ruska firma Naftna industrija Srbije dok će sve ostale kompanije u zemlji doživeti ogromne gubitke zbog toga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je ova vest delimično propraćena u srpskim medijima, što nije čudno jer se NIS reklamira u većini njih, u Udruženju naftnih kompanija Srbije kažu da će ceo slučaj prijaviti komisiji za zaštitu konkurencije i nadležnom sudu.

- Očekuje se da će u prolećnoj setvi biti prodato oko 80 miliona litara dizela D2, a NIS će na svakom litru zaraditi oko 10 dinara. Što znači preko sedam miliona evra. Dok niko drugi od naftnih kompanija neće ništa uzeti, jer će poljoprivrednici kupovati isključivo tamo gde mogu da dobiju regres. Mi smo predlagali Ministarstvima poljoprivrede i energetike da omoguće povraćaj sredstava poljoprivrednicima bilo gde da kupe gorivo, ali oni to nisu hteli da prihvate - rečeno je juče Trojci u UNKS-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, konkurs koji je raspisalo Ministarstvo poljoprivrede zahteva od ponuđača da ima 200 pumpi, što u Srbiji ima jedino Naftna industrija Srbije. Osim toga, tražena je licenca za skladištenje goriva koju ima samo 13 kompanija kao i potvrdu o zalihama dizela D2, koju nema niko u Srbiji osim NIS-a jer se ovo gorivo dostavlja isključivo iz Rafinerije nafte Pančevo. Dok je u svim evropskim državama zabranjena njegova proizvodnja jer je jako prljavo.

Nisu drugima dali ni šansu da se udruže

U Udruženju naftnih kompanija Srbije kažu da je javni poziv napravljen tako da nije bilo moguće čak ni da se naftne kompanije udruže kako bi eventualno ispunile uslove.

- U Srbiji sem NIS-a niko nema 200 pumpi. A za dostavljanje najpovoljnije ponude na javni poziv Ministarstva poljoprivrede ostavljeno je samo sedam dana! Pa čak i da smo mogli da napravimo neki konzorcijum, za registraciju je potrebno minimum jedan mesec. A da ne pričamo o tome da firme iz našeg udruženja poput MOL-a i OMV-a posluju na evropskom tržištu, gde je striktno zabranjeno da se kompanije dogovaraju oko cena goriva jer se to smatra monopolističkim udruživanjem - objasnili su nam u UNKS-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, naftaši smatraju da je preduslove za ovu nameštaljku stvorilo Ministarstvo energetike kada je tri dana pred Novu Godinu odlučilo da NIS-u omogući prodaju dizela D2 na pumpama još pola godine, uprkos tome što je ovo gorivo trebalo da ove godine bude povučeno iz upotrebe.

Nešto je ovde mutno

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milan Rakić iz Udruženja vlasnika privatnih benzinskih stanica kaže da očigledna umešanost Ministarstva energetike koje je svojom odlukom samo napravilo zakonske preduslove da bi Kneževićevo ministarstvo moglo da raspiše tender koji odgovara NIS-u.

- Dizel D2 proizvodi jedino Naftna industrija Srbije, a Ministarstvo energetike je pod jako čudnim okolnostima odlučilo da baš pred Novu Godinu produži pravilnik prema kojem NIS i dalje ima pravo da prodaje ovo gorivo koje ima čak 1.000 puta više sumpora od goriva evro kvaliteta. NIS ne želi da prodaje dizel D2 nijednoj privatnoj pumpi u Srbiji, a sada su dobili eksluzivno pravo da ga prodaju po regresiranoj ceni poljoprivrednim gazdinstvima. Zar to nije koordinirana korupcija na najvišem nivou između Ministarstva poljoprivrede i energetike a u korist NIS-a? - upitao je Rakić.

U Ministarstvu poljoprivrede nam ni drugi dan nisu odgovorili zbog čega su raspisali ovakav javni poziv, iako su obećali da će nam poslati odgovore na naša pitanja.

I Petrović "navijao" za Ruse

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, naftaši kažu da ovo nije prvi put da se NIS-u namešta posao sa regresiranim gorivom i da je to isto uradio i Dušan Petrović kada je bio ministar poljoprivrede. Borisav Tatić iz Udruženja benzinskih stanica Srbije kaže da su prošle godine manje firme pretrpele ogroman gubitak zbog toga, a da će ove godine započeti proteste ukoliko se javni poziv ne poništi.

- Mislim da ćemo morati da reagujemo oštrije i u našem udruženju imamo zahteve za protestima. Na kraju će se sva udruženja naftaša ujediniti protiv njih jer ovo što rade nije lojalna konkurencija. Prošle godine smo imali ogromne gubitke a ove godine bi neke firme mogle čak i da propadnu. Tako da ćemo se svim sredstvima odupreti protiv toga - rekao je Tatić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, vrlo je zanimljivo i to da je Naftna industrija Srbije krajem prošle godine završila svoje novo postrojenje za preradu u Pančevu i da su se hvalili da više neće prodavati dizel D2, koji je trenutno najprljavije gorivo koje se prodaje u regionu.

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo