"Sada pod novim okolnostima, pobjedom moje političke opcije... ja moram iznijeti istinu", napisao je Mikola koji pak u prvom svjedočenju nakon izručenja Hrvatskoj iz Perua, gdje se od 2005. godine skrivao, nije iznosio detalje zbog "straha za svoju obitelj i svoj život".
"Bio sam upozoravan od 'dobronamjernih' ljudi. Iz bivše vlasti davali su mi savjete da ne spominjem razne 'Manoliće', 'Perkoviće' i ostale svete krave", tvrdio je Mikola navevši i neke od zločina. No, o njima Merčep prema njegovim riječima, ništa nije znao.
Ratni zločin u Bujevici
"Radi se o ubojstvu 19 civila u selu Bujavica za koje znam tko je naručio i tko je izvršio... o mnogim stvarima koje su se dešavale na području Pakračke Poljane, te u paviljonu Zagrebačkog velesajma. O ubojstvu obitelji Zec, sudbini Marine Nuić te drugim stvarima koje se pripisuju gospodinu Tomislavu Merčepu", naveo je Mikola u pismu što ga je pohranio i kod svog odvjetnika u slučaju da mu se u zatvoru nešto dogodi.
Danas je pak govorio drugačije.
"Ne želim govoriti baš ništa jer sam zabrinut za svoju sigurnost s obzirom na to da je moje pismo objavljeno u dnevnom tisku. Ipak, spreman sam svjedočiti o svemu ukoliko me se premjesti u neku drugu kaznionicu ili zatvor, rekao je kratko Mikola koji se trenutno nalazi na liječenju u Bolnici za osobe lišene slobode u Zagrebu.
Tko je zapovijedao Merčepovom skupinom?
Suđenje Merčepu optuženom za ratni zločin nad civilima 1991. godine u Pakračkoj Poljani nastavljeno je ispitivanjem Rudija Stipčića, umirovljenog brigadnog generala, koji je 1991. godine bio postavljen za zapovjednika operativne zone Posavina. Kada je stigao u Kutinu trebao je konsolidirati obranu ne bi li se spriječio prodor neprijatelja prema Zagrebu. U prosincu te godine premješten je na mjesto zapovjednika III. Operativne zone.
O ratnim zbivanjima Stipčić je napisao i kjigu u kojoj je spominjao i "skupinu Merčep", a danas je na sudu objasnio da se na lijevom krilu njegovog područja nalazila i ta grupa boraca.
Merčepa upoznao nakon "Bljeska"
"Oni su s 56. samostalnim bataljunom i operativnom grupom Pakrac sudjelovali u napadu na selo Bujevica", prisjetio se Stipčić dodajući da je jedan od njegovih zapovjednika toj skupini, koja je bila satavljena od pripadnika policije i nije imala odgovarajuću formacijsku organizaciju, nazvao "skupina Merčep".
"U ono vrijeme ja nisam imao nikakvih kontakata s Tomislavom Merčepom. Upoznao sam ga nakon akcije "Bljesak" kada sam došao u Jasenovac obići pripadnike 125. brigade. Ne znam zašto je on bio tamo, svjedočio je Stipčić koji je upoznao tek "zapovjednika Rukavinu" kao osobu koja je bila nadređena policijskim snagama u Pakračkoj Poljani".