- Činjenica da su poplave na jugu Azije, a suša na sjeveru ukazuje na sistematske klimatske promjene koje se upravo dešavaju, tvrdi Michael Coughlan iz Svjetske meteorološke organizacije.
Naravno, i on ove promjene pripisuje ljudskoj aktivnosti, točnije, globalnom zagrijavanju. Kompjutorski modeli, koji prikazuju što će se desiti ukoliko temperatura nastavi rasti, ukazuju na jače kontraste između hladnoće i topline, kao i na češće periode poplava i suša.
Tijekom zadnjih mjeseci u poplavama su smrtno stradale stotine ljudi u južnoj i jugoistočnoj Aziji, a milijuni su ostali bez domova. Suše i poplave uništile su i mnoge usjeve. Tako je gubitak usjeva u Tadžikistanu i Uzbekistanu doveo stanovništvo obiju zemalja na rub gladi, a u Armeniji strepe kako će prehraniti stoku tijekom zimskih mjeseci.
Razne državne meteorološke agencije neprestano objavljuju dokaze o tome kako se svjetska klima mijenja u potencijalno katastrofalnom smjeru. Jedan neoboriv dokaz je povećano topljenje ledenjaka i smanjivanje ledenih kapa na polovima. Meteorološki ured Britanije procjenjuje da je u zadnjih 30 godina došlo do 20-30 postotne redukcije količine leda na Arktiku.
Ova pitanja bi trebala biti glavna tema skorašnje međuvladine konferencije na temu klimatskih promjena, zakazane sljedećeg mjeseca u Nizozemskoj. Hoće li biti dogovoreno značajno smanjenje dopuštene emisije ugljičnog dioksida i drugih štetnih plinova tek ćemo vidjeti.