Činjenica da nuklearni otpad ostaje radioaktivan stoljećima, a bačve u kojima se čuva tek stotinu godina, potiče potragu za novim rješenjima.
Svaka nuklearna centrala proizvede prosječno 20 metričnih tona visoko radioaktivnog otpada. Čak i kad bi otpad ostao vječno zakopan, gorući problem ostaj u čelične bačve koje propadaju pri čemu radijacija curi u zemlju.
Znanstvenici s Los Alamos National Laboratory misle da su pronašli rješenje. ?Vršili smo testove na raznim materijalima, posebno na nizu kristalnih keramičkih oksida, koji pokazuju visoku otpornost na radijaciju?, izjavio je znanstvenik Kurt Sickafus.
U seriji eksperimenata, Sickafus i njegove kolege pronašli su klasu keramičkih kristala zvanih ?fluoriti? koji ostaju postojani pod utjecajem radijacije. Atomi unutar fluorita neprestano su u pokretu i tako izmiču smrtonosnim izotopima.To drži radijaciju pod kontrolom. Kombinacijom nuklearnog otpada sa fluoritom moglo bi se doći do materijala koji čak i radioaktivan ne bi kontaminirao okoliš.
Stručnjaci ističu potrebu za daljnjim usavršavanjem dobivene keramičke kombinacije.