Hoće li se LNG terminal u Omišlju moći graditi novcem iz tzv. Junckerova fonda, i u kojoj mjeri, Vlada bi sutra mogla doznati izravno od potpredsjednika Europske komisije koji stiže u Zagreb. Povjerenik za zapošljavanje otkriva da je terminal pravi projekt za Junckerov fond.
"Ako je terminal privatna investicija, trebao bi se prijaviti za kredite EFSI-ja koji preuzimaju dio rizika. Takvi projekti su vrlo dobrodošli jer su u širem europskom interesu. Naravno, primarno su u hrvatskom interesu, ali također u širem europskom interesu", rekao je Jyrki Katainen, potpredsjednik Europske komisije.
Junckerov ulagački plan za spas europskog gospodarstva, težak čak 315 milijardi eura, poticat će, otkriva Katainen, upravo projekte koji povezuju zemlje članice.
"Fond će se koncentrirati na investicije koje će nam pomoći da ostvarimo druge važne ciljeve EU, kao što je stvaranje energetske unije. To znači da bi to trebao biti LNG terminal koji opskrbljuje više zemalja", pojasnio je Katainen.
Katainen je svjestan da je Hrvatska već šest godina u recesiji, koliko i Grčka, a u 2015. konačno očekuje rast, ali najmanji rast od svih članica Unije.
"Možda su potrebne strukturne reforme u Hrvatskoj. Na primjer, potrebno je smanjiti državne intervencije u gospodarstvo. Prema analizama Komisije, široko rasprostranjene državne intervencije u gospodarstvo koče privatne investicije", kazao je Katainen.
Vlada je za Junckerov fond kandidirala 77 projekata, vrijednih 21 i pol milijardu eura. Većina projekata, poput željezničkih pruga, jadransko-jonskog plinovoda ili Zagreba na Savi, već su poznati. Ali, poznata je i još jedna, ključna stvar kod bilo kakvih investicija.
"Vi možete imati koristi od integrirane Europe samo ako ste obavili domaću zadaću. Ako poslovno okruženje nije dovoljno konkurentno, ili ako sama država nije dovoljno konkurentna, onda ne možete toliko imati koristi od europskog tržišta", otkrio je potpredsjednik Europske komisije.
Jer Unija se, kako zaključuje, ne može miješati u sve probleme i sva područja koja su u nadležnosti vlade.
"Želim se pobrinuti da svi u Hrvatskoj shvate nove prilike. Na privatnom je sektoru i na Vladi da budu aktivni u produbljenju jedinstvenog tržišta", dodao je Katainen.
I upravo takvu će poruku donijeti sutra u Zagrebu, i vladi i poslodavcima i svima koji će ga htjeti slušati.