GENERALNI ŠTRAJK / Kap je prelila čašu: 'Sada sve ovisi o Vladi'

Image
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

'Nakon polovice mandata ove vlasti, investicije bježe iz zemlje, a rezultat toga je gubitak radnih mjesta, pad industrijskih aktivnosti i kupovne moći građana, povećanje nezaposlenosti...', nabrojao je sindikalni čelnik Ozren Matijašević.

13.1.2014.
14:31
Marko Lukunic/PIXSELL
VOYO logo

Predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata Ozren Matijašević je u Osijeku rekao kako to što sindikalne središnjice počinju s prikupljanjem potpisa za sudjelovanje u mogućem generalnom štrajku pokazuje da je "kap prelila čašu", jer u Hrvatskoj su rijetki slučajevi organiziranog i zajedničkog sindikalnog djelovanja.

Pet sindikalnih središnjica u ponedjeljak je počelo s izjašnjavanjem o organiziranju generalnog štrajka kako bi se spiječilo donošenje novog Zakona o radu i zakona o povremenim poslovima. Izjašnjavanje će trajati do 24. siječnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Matijašević je na konferenciji za novinare u Osijeku pozvao hrvatsku Vladu da omogući poštene investicije koje će, bez mita i korucpije, otvarati nova radna mjesta te da odustane od štetnih izmjena Zakona o radu, jer će, u suprotnom, sindikalne središnjice, uz potporu zaposlenih, organizirati generalni štrajk.

Predsjednik HURS-a smatra kako, nakon polovice mandata ove vlasti, "investicije bježe iz zemlje", a rezultat toga je "gubitak radnih mjesta u realnom sektoru, pad industrijskih aktivnosti i kupovne moći hrvatskih građana, povećanje nezaposlenosti i broja blokiranih građana, koji ne mogu podmirivati obveze".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Borna Filic/PIXSELL

Ističe kako u takvim okolnostima sindikati prikupljanjem potpisa žele spriječiti izmjene Zakona o radu, jer drže da ga je nepotrebno mijenjati, s obzirom je 2010. prilagođen zakonodavstvu Europske unije.

Postojeća zakonska rješenja nisu prepreka ulaganjima i egzistenciji gospodarstva. Ako se zakon želi mijenjati, onda se to u demoratskim zemljama radi putem pregovora sa socijalnim partnerima, uz uvažavanje argumenata, poručio je Matijašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozorio je kako ne vidi razloga da se zakonskim izmjenama poslodavcima omogućuje lakše otpuštanje, jer i tako imamo veliki broj nezaposlenih, a takav je stav, kako je istaknuo, nedavno zauzeo i ministar financija Slavko Linić.

Štetnim smatra i najavu donošenja zakona o povremenim poslovima, jer drži kako postoji opasnost da radnici neće biti plaćeni u skladu s količinom obavljenog rada, a da to neće imati tko nadzirati, jer su inspekcije, koje su to do sada radile, ukinute i stavljene pod okrilje nadležnih ministarstava.

Hoće li doći do generalnog štrajka, manje ovisi o nama, a više o Vladi. Ako Vlada od ovoga ne odustane, a ne sumnjam u spremnost zaposlenih, onda će ga biti, rekao je Matijašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo