Shoyu
Shoyu, sojin sos ili sojin umak, je gust tamnosmeđa tekućina dobivena fermantacijom sojinog zrna I žitarice (pšenice), ima ugodan miris I lagani slani okus I vrlo raširenu uporabu. Shoyu je proizvod nastao navodno u vrijeme dinastije Chao (10. st.pr.K.), dakle nakon fermentiranih proizvoda od ribe koji su se koristili u jugoistočnoj Aziji. Ovo je jedan od istočnjačkih proizvoda koji je jako dobro prihvaćen na Zapadu.
Miso
Miso (japanski) ili sojina pasta (kineski) je proizvod koji je prema procesu fermentacije vrlo sličan shoyu, osim što se radi od riže I raži. Boja misoa mijenja se u rasponu od bijele do crne, a okus ovisi o omejru soje I riže. Miso se koristi prvenstvweno kao osnova za juhe, a služi I za mariniranje I začinjanje povrća. Sadrži 10-17% bjelančevina.
Tempeh
Tempeh kedele je vrlo raširen proizvod u Indoneziji. Dobiva se kratkotrajnom fermentacijom soje I sadrži 20% bjelančevina. Jede se sirov, pečen, kuhan u huhi ili pržen u ulju.
Ontjom
Ontjom je jošjedan indonezijski proizvod dobiven fermentiranjem kikirikija, kolača pšeničnog kokosa I ostataka od proizvodnje sojinog mlijeka. Proizvod je prihvatljive teksture I okusa.
Natto
Natto se dobiva kratkotrajnom fermentacijom kuhanog sojinog zrna. Prvi su ga proizvodili budistički svečenici, a danas se koristi u mnogim dijelovima Japana. Sive je boje, nema posebnog mirisa, ali je izražena okusa. Koristi se kao prilog ili kao dodataka kuhanoj riži. Sadrži oko 20% bjelančevina I gotovo jednak aminokiselinski sastav kao I drugi sojini proizvodi.
Hamanatto
Hamanatto se dobiva fermentacijom punog sojinog zrna, I proizvodi se u određenim krajevima Japana. Ima ugodan okus I neobičnu boju. Zbog zastarjele metode proizvodnje hamanatto je vrlo sku I malo se koristi.
Tao tjo
Tao tjo se jede na području Indonezije I Tajlanda, a proizvodi se od miješanih kuhanih grahorica I pečenog rižinog brašna, uz nekoliko dodatnih listova. Služi se uz povrće, ribu I meso.
fKochu chang
Kochu chang je fermentirani proizvod koji se koristi u Koreji. Radi se od kuhanih, zgnječenih I inokuliranih sojinih zrna uz dodatak crvene paprike, soli I vode. Kuha se s mesom uz dodatak šećera.
Ketjap
Ketjap je sojin umak koji se koristi u Indoneziji. Dobiva se kratkotrajnom fermentacijom kuhanog sojinog zrna.