Oružanim snagama treba svježa krv. Nakon što je u protekle dvije godine iz sustava oružanih snaga pustio više od 1100 ljudi, ministar obrane Ante Kotromanović ove godine otvara nova radna mjesta. No, prije razgovara s ministrom, od kojeg očekujemo i konkretan datum povratka MIG-ova iz Ukrajine, istražili smo koje sve promjene još čekaju vojsku i kako žive sadašnji, ali i bivši kadeti.
Adam je student treće godine geografije. No za razliku od svojih kolega, izabrao je vojnički stil života i ispunio dječački san.
Besplatan studij, hrana, udžbenici, odjeća, obuća, mjesečna stipendija od 1200 kuna i osiguran posao s pristojnom plaćom nakon studija. No, život kadeta nije za svakog.
Ako ostane uporan, Adam bi se vrlo brzo mogao pridružiti Tini. Pripadala je prvoj generaciji kadeta, uspješno završila Ekonomski fakultet, časničku obuku pa dobila odgovorni posao u Zapovjedništvu za potporu.
Iako joj je tek 29 godina, ima veliko iskustvo. Osam mjeseci provela je u mirovnoj misiji.
U 11 godina upisalo se preko 700 kadeta. No više od trećine je odustalo, a osim toga program nije do kraja prilagođen pa su ga u vojsci odlučili promijeniti. Od iduće jeseni kreću preddiplomski studiji vojnog vođenja i vojnog inženjerstva, prvi takvi u Hrvatskoj. Interes je velik, a mjesta tek stotinu.
"Dnevno je negdje oko 30-ak upita. Uvjeti koje dobivaju naši studenti su nešto što u potpunosti oslobađa roditelje troškova studiranja", rekao je Slavko Barić, ravnatelj Hrvatskog vojnog učilišta „Petar Zrinski“.
Nakon studija kadeti prolaze časničku obuku. Njih 110 novih završit će je ove godine. Popravit će obrazovnu strukturu, ali i starosni prosjek koji je za djelatne vojne osobe čak 39 godina. Nova generacija studenata čin poručnika dobivat će odmah s diplomom.
"To su časnici, moram naglasiti koji su karijerni časnici, što znači da se jasno upravlja s njihovom karijerom i da se vodi računa da oni napreduju", dodao je Barić.
A napredovat će s njima i hrvatska vojska, koja iako brojčana sve
manja postaje obrazovanija i mlađa.