dugih deset godina /

Kako je tekao put Hrvatske prema EU?

Hrvatski put prema Europskoj uniji počeo je prije točno 3213 dana, odnosno prije čak osam godina, devet mjeseci i 18 dana. Hrvatska je tada u Ateni predala zahtjev za članstvo, prošla stroge procjene i dobila status kandidata 2004. godine. Odgađani pregovori napokon su počeli u listopadu 2005. i uz mnogo muke te uvjete strože nego za ijednu zemlju, završili su 30. lipnja ove godine.

9.12.2011.
19:00
VOYO logo

Prvi korak Hrvatska je učinila na zagrebačkom summitu. Pokrenuti su pregovori o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, kojim je stekla status potencijalnog kandidata za prijem.

"Objavljujem da RH visoko podiže sva jedra s pramcem prema Briselu, neka nam današnji dobar vjetar potraje na cijelom putu plovidbe", rekao je predsjednik Vlade Ivica Račan 24. studenog 2000. godine.

Službeni zahtjev za članstvom Račan je predao 2003. u Grčkoj. Godinu poslije Hrvatska je dobila novu Vladu, za čijeg premijera Ivu Sanadera EU je glavni nacionalni interes.

Sve ide po planu. Nakon što Europska komisija daje pozitivno mišljenje, krajem 2004. Hrvatska dobiva i status kandidata.

"Zadovoljan sam zbog hrvatskog statusa kandidata jer Hrvatskoj nismo ništa oprostili, nismo popuštali", isticao je predsjednik Europske komisije 1999. - 2004. Romano Prodi 18. lipnja 2004. godine.

Početak pregovora uvjetovan je punom suradnjom s haškim sudom. Kako je Carla Del Ponte u nekoliko navrata isticala kako nema napretka u potrazi za Antom Gotovinom, Hrvatski put je zaustavljen.

No, onog trena kada se iz Zagreba javilo da je Gotovina lociran, iz Luksemburga je stigao odmah pozitivan odgovor.

"Večeras smo donijeli povijesnu odluku za Hrvatsku koja počinje pristupne pregovore", izjavio je britanski ministar vanjskih poslova Jack Straw 2005. godine.

Međutim, 2008. godine HDZ-ova većina proglašava ZERP - Zaštićeni ekološki i ribolovni pojas. Italija i Slovenija su odmah izrazile negodovanje, a ljutio se i Bruxelles.

No, ZERP je trajao samo dva mjeseca, ali Slovenci onda nisu odustajali od blokade.

"Ni centimetar hrvatske zemlje ne damo za EU", šepurio se tada Ivo Sanader.

Hrvatsku agoniju prekinula je američka poruka Ljubljani i to što su tada na scenu stupili Borut Pahor i Jadranka Kosor.

Oni su se vrlo brzo dogovorili i Slovenija je odblokirala hrvatske pregovore, a spor o granici riješit će se arbitražom. Nažalost, blokada je trajala rekordnih 15 mjeseci i poprilično usporila Hrvatski ulazak u europsku obitelj.

"Ovo je kako je premijer Pahor rekao win-win situacija, u kojoj nema poraženih", objasnila je premijerka deblokadu.

Nakon što se zatvorilo i 'poglavlje svih poglavlja' došlo je i konačno priznanje.

"Imam zaista ogromnu čast što mogu konstatirati, uz uvaženu gospodu, da je Hrvatska na kraju velikoga puta", rekla je predsjednica Vlade Jadranka Kosor 24. lipnja 2011. godine nakon što je Hrvatska zatvorila sporno Poglavlje 23.

Taj put trajao je više od deset godina, a konačno bi trebao završiti ulaskom u punopravno članstvo 1. srpnja 2013.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo