a ne banke! /

Kako je Island prebrodio krizu štiteći građane?

Image

Island je od zemlje s golemim vanjskim dugom i iz teške recesije izašao štiteći svoje građane, a ne interese krupnog kapitala.

21.2.2012.
7:40
VOYO logo

Dok rejtinške agencije snižavaju ocjene zemljama Europske unije, rejting Islanda raste. Ova mala otočna zemlja još 2008. godine se nalazila u dubokoj ekonomskoj krizi te imala 50 milijardi vanjskog duga, a već 2011. zabilježila je rast BDP-a od 2.9. posto.

Dok naše vladajuće elite pokušavaju opravdati svoje neučinkovite mjere govoreći kako se kriza drugačije ne može riješiti, Island je idealan primjer države koja je sve svoje financijske probleme riješila stavljajući opće dobro ispred krupnog kapitala.

Naime, prvo su tamošnje banke i vlada sklopili ugovor kojim se opraštaju dugovi onim domaćinstvima koja su bila zadužena više od 110 posto ukupne imovine.

Nakon toga, Vrhovni sud je kredite s valutnim klauzulama proglasio nezakonitim te su banke oprostile zajmove građana u iznosu od 13 posto domaće proizvodnje.

Očito se gnjev građana, koji su 2009. godine parlament gađali kamenjem zahtijevajući da bankari i političari preuzmu odgovornost za tešku ekonomsku situaciju u kojoj su se našli, daleko čuo te su vladajući odlučili reagirati. Dok ostatak svijeta grca u dugovima dižući poreze vlastitim građanima, Islanđani bezbrižno žive jer su njihove vlasti opteretile banke, a ne 'obične ljude'.

Možda bi i naši političari mogli nešto naučiti od svojih sjevernih kolega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo