Njujorška Velika porota odlučila je u srijedu da neće podizati optužnicu protiv bijelog policajca DanielaPantalea, koji je nedozvoljenim zahvatom gušenja na ulici ubio 43-godišnjeg Afroamerikanca EricaGarnera, a državni odvjetnik najavio je istragu o tom slučaju.
Policajac je u srpnju na ulici u Staten Islandu, najmanjoj njujorškoj općini, pred brojnim šokranim prolaznicima rukama zadavio Garnera, koji je prodavao švercane cigarete.
Snimka smrtonosnog zahvata, na kojoj se vidi kako Garner viče da ne može disati, objavljena je na internetu nedugo nakon napada te je izazvala ogorčene prosvjede Njujorčana protiv policijske okrutnosti.
Garner je bio otac šestero djece, a za život je zarađivao prodavajući švercane cigarete. Njegova sestre Emerald izjavila je medijima da nije imao oružje, niti je bio osuđivan za pljačku ili neko drugo teže kršenje zakona.
Nakon objave odluke o oslobađanju Pantalea dvjestotinjak ljudi započelo je mirni prosvjed na Times Squareu, a u Staten Islandu, blizu mjesta Garnerove pogibije, neki su prosvjednici demonstrativno uništavali cigarete pred novinarima i prolaznicima.
Odluka porote na Staten Islandu došla je dva tjedna nakon odluke porote u Fergusonu, u državi Missouri, da se neće podizati optužnica protiv također bijelog policajca DarrenaWilsona koji je hicima iz pištolja usmrtio nenaoružanog crnog tinejdžera MichaelaBrowna.
U Fergusonu su nakon toga izbili nasilni prosvjedi, a američke vlasti boje se da se slično ne ponovi i u New Yorku. Njujorški gradonačelnik Bill de Blasio pozvao je prosvjednike da se suzdrže od nasilja i najavio da će njujorška policija istražiti sve okolnosti nemilog događaja.
Državni odvjetnik EricHolder najavio je da će Ministarstvo pravosuđa pokrenuti istragu o Garnerovoj smrti i također apelirao na prosvjednike da budu miroljubivi.
"Naši istražitelji provest će neovisnu, temeljitu, poštenu i brzu istragu", rekao je Holder novinarima dodajući kako će ponovno biti pregledana cjelokupna dokumentacija vezana uz taj slučaj.
Najnoviji slučaj neodgovarajuće reakcije na policijsko nasilje potaknuo je i predsjednika Baracka Obamu da se osvrne na problem nepovjerenja između policije i manjinskih zajednica.
Ne komentirajući izravno Garnerov slučaj, Obama je izrazio zabrinutost jer mnogi pripadnici manjinskih zajednica smatraju da od policije ne mogu očekivati pošteni postupak.
"Nećemo odustati dok ne vidimo jačanje povjerenja i odgovornosti između naših zajednica i snaga reda", rekao je Obama.
Policajac Pantaleo objavio je u srijedu izjavu u kojoj je izrazio žaljenje zbog Garnerove smrti i uputio sućut njegovoj obitelji. "Nije mi bila namjera ozlijediti bilo koga i osjećam se vrlo loše zbog smrti g. Garnera", tvrdi Pantaleo dodajući kako je postao policajcem kako bi "štitio one koji se ne mogu sami štititi".
No, njegova izjava nije uvjerila prosvjednike koji se okupljaju na mjestu Garnerove pogibije, kako bi mu odali počast. Garnerov očuh Benjamin Carr poručio je da "pravosudni sustav nije učinio ono što je trebao učiniti".
DanielSkelton, crnoputi 40-godišnji bankar, rekao je pak na glas ono što mnogi prosvjednici misle: "U ovoj zemlji život crnog čovjeka nije važan".
Prosvjednici blokirali dijelove grada zbog smrti crnca
Tisuće prosvjednika u četvrtak ujutro prekinule su promet na ulicama New Yorka nakon što je velika porota odlučila da neće podizati optužnicu protiv bijeloga policajca Daniela Pantalea, koji je nedopuštenim zahvatom gušenja u srpnju na ulici ubio 43-godišnjeg crnca Erica Garnera.
Policajac je u srpnju na ulici u Staten Islandu, najmanjoj njujorškoj općini, pred brojnim šokiranim prolaznicima rukama zadavio Garnera, koji je prodavao švercane cigarete, a američko ministarstvo pravosuđa izvijestilo je da provodi istragu o tomu jesu li Garnerova građanska prava povrijeđena.
Većinom mirni prosvjedi počeli su u srijedu navečer u raznim dijelovima Manhattana - na Times Squareu, ispred centra Rockefeller i glavnoga željezničkog kolodvora. Za razliku od prosvjeda održanih prije dva tjedna u Fergusonu, nakon odluke tamošnje porote da se neće podizati optužnica protiv bijelog policajca Darrena Wilsona koji je hicima iz pištolja usmrtio nenaoružanog crnog tinejdžera Michaela Browna gdje su izbili nasilni prosvjedi, u New Yorku je sinoć uhićeno tridesetak osoba. Bilo je očito da se policija suzdržava od oštrijih mjera pošto je dopustila demonstrantima da nakratko blokiraju promet u gradu u kojemu živi oko osam i pol milijuna stanovnika.
Odluka predstavlja veliki izazov za njujorškog gradonačelnika Billa de Blasija koji je na dužnost stupio u siječnju. Tada je obećao da će se angažirati na popravljanju napetih odnosa između njujorškog crnačkog stanovništva i policije, a sinoć je pozvao stanovnike Velike Jabuke na mirne prosvjede.
Najnoviji slučaj neodgovarajuće reakcije na policijsko nasilje potaknuo je i predsjednika Baracka Obamu da se osvrne na problem nepovjerenja između policije i manjinskih zajednica. Ne komentirajući izravno Garnerov slučaj, Obama je izrazio zabrinutost jer mnogi pripadnici manjinskih zajednica smatraju da od policije ne mogu očekivati pošteni postupak. "Nećemo odustati dok ne vidimo jačanje povjerenja i odgovornosti između naših zajednica i snaga reda", rekao je.