Schwartzman je Oskara zaradio 1981. snimivši dokumentarni film o genocidu nad Židovima, a o snimanju filma koji bi trebao odati čast geniju nacističke kinematografije kaže: - Mnogi u Hollywoodu su užasnuti nad našim projektom... znamo da će biti puno prigovora. Leni Riefenstahl je najvjerojatnije najbolje propagandno oruđe koje je Hitler imao na raspolaganju i ona sigurno snosi krivnju zbog mnogih posljedica njemačke propagande.
- Mislim da će ovo biti najizazovnji film u mom životu, za njega se pripremam već jako dugo. U dvadesetom stoljeću nema ženske osobe koja je toliko obožavana i istovremeno toliko blaćena kao Riefenstahl - kaže Jodie Foster, koja bi trebala glumiti Leni.
Leni danas ima 98 godina, a najpoznatija je po svom djelu Trijumf volje iz 1934. koji započinje snimkom Hitlera koji se u avionu spušta s neba. Poslije rata je film godinama bio zabranjen za prikazivanje zbog straha da bi opet mogao razbuktati žar nacizma.
U dokumentarnom filmu o Olimpijskim igrama u Berlinu, Riefenstahl slavi ideale savršenog ljudskog tijela. Između ostalog, radila je i dokumentarne filmove o invaziji na Poljsku, a u nekim je projektima kao statiste, navodno, koristila Rome iz koncentracionih logora.
Nakon rata je dospjela u zatvor. Prvo su je zatvorili Amerikanci, zatim Francuzi, a ukupno je iza rešetaka provela četiri godine. Nakon izlaska na slobodu odlazi u Sudan gdje snima prekrasne snimke nubijskih plemena u kojima umjesto snažnih arijskih, slavi crna gipka tijela plemenskih lovaca.
U svojoj biografiji Leni tvrdi da je bila naivna, samo umjetnica, a nikako podupiratelj nacizma, no židovska zajednica takve isprike uglavnom nije uvažila. I pri dodjeli nagrade na filmskom festivalu Telluride u Coloradu dočekalo ju je glasno negodovanje preživjelih žrtava holokausta.
Foster pak tvrdi da se previše prostora posvećuje njenoj vezi s Hitlerom, dok se zaboravlja da je Leni bila velika žena, a njen život jedna od najboljih priča dvadesetog stoljeća.